Prosveta

Foto: FoNet

15. 6. 2023. / 15.30

Školstvo na raskrsnici: Neophodan “progon” politike iz škola

Profesori koji su danas govorili na tribini "Školstvo na rasksnici”, u organizaciji Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, upozorili su javnost da nisu deca loša, već društvo i odrasli koji ga čine. Glavne poruke prenete sa tribine bile su da je neophodno da dođe do “progona” politike iz škola, da se promeni atmosfera u čitavom sistemu obrazovanja i da se definiše šta želimo od njega i kako sistem treba da izgleda za deset godina

Čest je danas narativ da su deca loša, ali deca su dobra, loši su odrasli i društvo je loše, rekla je potpredsednica Foruma beogradskih gimnazija i profesorka engleskog jezika u Devetoj beogradskoj gimnaziji Ana Dimitrijević danas tokom tribine "Školstvo na rasksnici" koju je organizovao Institut za filozofiju i društvenu teoriju.

Dimitrijević je navela da su mnoge reforme u školstvu započete, ali da nisu sprovedene do kraja i da su đaci i dalje preopterećeni.

“Moramo da objasnimo, pre svega roditeljima, da ocena ne sme biti fokus, znanje je fokus, ocena je broj koji je popravljiv i ništa ne govori o detetu kao ličnosti. To što neko ima dvojku iz nekog predmeta ne znači da je loš čovek i neznalica”, kazala je Dimitrijević.

Ističe, ipak, da veruje u preventive i rad sa decom, pa tek onda u neke kaznene mere. 

Potrebno je raditi i sa odraslima, ne samo sa decom

Doktorka filologije i profesorka srpske književnosti u OŠ "Branko Ćopić” Marina Vidojević, poredeći sistem obrazovanja od pre 30 godina, istakla je da se, nažalost, mnogo toga nije promenilo i da mnogo zavisi i dalje od lične volje nastavnika i njihovih motiva za rad. 

"Mislim da je najveći problem nedoslednost u svemu, i u učenju, nastavnom procesu, neprestano se meša privatno i poslovno, očekuje se da budemo prijatelji sa drugarima, sa roditeljima, sa učenicima", kazala je Vidojević.

Ona je istakla da postoje veliki pritisci porodica na decu i da je potrebno dosta raditi sa odraslima, jer će to imati onda efekte i na decu, kao i da je za ceo sistem neophodno da dođe do “progona” politike iz škola. 

Trenutno stanje – simulacija obrazovanja

Profesor psihologije Filozofskog fakuleta u Beogradu i stručnjak za razvojnu i obrazovnu psihologiju Aleksandar Baucal rekao je da je trenutno sistem u takvoj situaciji da je teško napraviti promene.

“Prvo moramo da promenimo atmosferu u obrazovnom sistemu i da onda raspravljamo o tome šta želimo od obrazovanja, kako ono treba da izgleda za deset godina, da stvorimo društveni mehanizam koji će da garantuje da će to izdržati te godine, ali nisam trenutno optimističan po tom pitanju”, kazao je Baucal. 

Trenutno imamo, kako je naveo, “simulaciju obrazovanja”, jer je sistem potpuno “ispražnjen od smisla”.

Istakao je da je potrebno da škole postanu zajednice u kojima će svi moći dobro da funkcionišu. 

Z.S./FoNet

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu