Obrazovanje
20. 6. 2023. / 10.31
Mala matura: Pravila koja važe za đake
U naredna tri dana učenici će rešavati zadatke iz maternjeg, odnosno srpskog jezika (21. juna), matematike (22. juna) i trećeg testa po izboru (23. juna)
U naredna tri dana učenici će rešavati zadatke iz maternjeg, odnosno srpskog jezika (21. juna), matematike (22. juna) i trećeg testa po izboru (23. juna).
Preliminarni rezultati male mature biće poznati do nedelje, 25. juna do osam sati ujutru u matičnim osnovnim školama i na portalu Moja srednja škola.
Ministarstvo prosvete objavilo je uputstva za sve učesnike završnog ispita.
Ispiti sva tri dana počinju u 9 časova, a đaci imaju 120 minuta da reše zadatke. Učenici su dužni da u školu dođu najkasnije do 8 časova i ponesu đačku knjižicu i identifikacionu nalepnicu.
Ukoliko učenik zakasni do 30 minuta, on može da pristupi polaganju uz odobrenje direktora škole, s tim što mu se ne produžava vreme za izradu testa.
Pre ulaska u prostoriju/učionicu u kojoj polažu završni ispit, na posebno određenom mestu đaci odlažu svoje torbe, isključene mobilne telefone, kalkulatore i druga tehnička pomagala, pernice, beleške, papire, hranu i sl. osim dozvoljenog pribora za rad (u zavisnosti od testa koji se polaže) i vode/osvežavajućeg napitka.
Škola obezbeđuje po dve plave hemijske olovke za svakog učenika, a učenici treba da na test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika i na test iz izabranog predmeta ponesu i grafitnu olovku i gumicu, dok na test iz matematike treba da ponesu grafitnu olovku, gumicu, lenjir, trougao i šestar.
Pre ulaska u učionicu u kojoj polažu završni ispit, na posebno određenom mestu đaci će odlažiti svoje torbe, isključene mobilne telefone, kalkulatore i druga tehnička pomagala, pernice, beleške, papire, hranu.
U učionicu mogu da ponesu dozvoljen pribor za rad (u zavisnosti od testa koji se polaže) i vodu/osvežavajući napitak.
Najkasnije do 8 i 45 časova dežurni nastavnici treba da podele testove učenicima.
Pre početka vremena za rad testa učenik unosi identifikacione podatke na Identifikacioni obrazac – omotnicu testa (Primerak za školu i Primerak za učenika); dežurni nastavnik proverava unete podatke na Identifikacionom obrascu – omotnici testa, kao i slaganje strana testa sa Identifikacionim obrascem (identifikacioni ključ, oznaka u gornjem desnom uglu na svakoj strani). Nakon provere potpisuje Identifikacioni obrazac – Primerak za učenika;
U slučaju da učenik napravi grešku prilikom unošenja identifikacionih podataka, ne mora se vršiti zamena testa. Dozvoljeno je grešku ispraviti tako što će se precrtati netačan podatak. Ove ispravke se neće tretirati kao obeležavanje testova. Test treba obavezno zameniti ukoliko je fizički oštećen (iscepan ili zgužvan) i ako se proceni da takav test neće moći da prođe kroz skener.
Preporučuje se da učenici odgovore prvo pišu grafitnom olovkom (što nije obavezno), a tek na kraju plavom hemijskom olovkom. Ovo je važno, jer se odgovori napisani običnom olovkom, kao ni prepravljani odgovori, bez obzira da li su napisani hemijskom ili hemijskom olovkom druge boje, osim plave, neće priznavati pri bodovanju.
Ukoliko tokom trajanja ispita đak zatraži da ode do toaleta, to će moći da uradi uz pratnju dežurnog nastavnika koji dežura ispred prostorije u kojoj se polaže matura.
B.G./Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com