Nemačka
22. 6. 2023. / 14.59
Izdavačka kuća Aksel Springer: Masovna otpuštanja zbog veštačke inteligencije
Najveća nemačka izdavačka kuća Aksel Springer, koja između ostalog izdaje i tabloid Bild, najavila je masovna otpuštanja i delimičnu zamenu otpuštenih radnika veštačkom inteligencijom, prenose nemački mediji
Izdavačka kuća Aksel Springer, u okviru koje se izdaje i tabloid Bild, poslala je mejl svojim zaposlenima, koji je video i objavio rivalski list Frankfurter Allgemeine (FAZ).
"Moraćemo da se oprostimo od kolega koji su do sada obavljali poslove, koje u digitalnom svetu mogu da obavljaju procesi veštačke inteligencije“, navodi se u jednom internom mejlu koji je uprava poslala zaposlenima.
Opstaće samo mediji sa originalnim sadražejm
U redakciji bi mogla biti ukinuta mnoga radna mesta koja su povezana s lektorisanjem ili vizuelnim dizajnom stranice.
Kako prenosi nemačka novinska agencija DPA, za sada je predviđeno otpuštanje više od 200 zaposlenih. Uprava kuće Aksel Springer je najavila da joj je cilj "socijalno zbrinjavanje“ radnika koji bi ostali bez posla.
Ovi potezi su usledili nakon najave u februaru od strane izvršnog direktora Matijasa Dofnera da će izdavač biti "čisto digitalna medijska kompanija”. Alati veštačke inteligencije kao što je ChatGPT mogli bi "učiniti nezavisno novinarstvo boljim nego što je ikada bilo – ili ga zameniti“, rekao je on.
On predviđa da će veštačka inteligencija uskoro biti bolja u "prikupljanju informacija“ od ljudskih novinara i rekao je da će preživeti samo izdavači koji kreiraju "najbolji originalni sadržaj“ – kao što su istraživačko novinarstvo i originalni komentari.
Svetski mediji istražuju upotrebu veštačke inteligencije
Springer nije prvi izdavač vesti koji se bavi veštačkom inteligencijom. BuzzFeed je ove godine objavio da ima za cilj da koristi veštačku inteligenciju za "poboljšanje“ sadržaja i onlajn kvizova, dok Daily Mirror i Daily Express u Velikoj Britaniji takođe istražuju upotrebu veštačke inteligencije.
Alati veštačke inteligencije kao što je ChatGPT mogu da generišu veoma sofisticiran tekst od jednostavnih korisničkih uputstava, proizvodeći bilo šta, od eseja i prijava za posao do pesama i beletristike, ali njegovi odgovori su ponekad netačni ili čak izmišljeni.
Men’s Journal i sajt Cnet takođe su koristili veštačku inteligenciju za generisanje članaka, koje su kasnije pregledali urednici redakcije. Cnet je u januaru priznao da projekat ima ograničenja i da je više od polovine članaka moralo biti ispravljeno.
U aprilu su izdavači nemačkog nedeljnika Die Aktuelle otpustili svog urednika i izvinili se porodici Mihaela Šumahera nakon što je objavio "intervju“ sa legendom Formule 1 koji je u potpunosti proizvela veštačka inteligencija.
Z.S./Gardijan
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com