Oružana pobuna u Rusiji
29. 6. 2023. / 6.30
U novom broju: Igra prestola na paravojni način
Izvesno je da je Putinov autoritet pretrpeo ogromnu štetu. Kada mu je opskurni tajkun i paravojni komandant postao najveći izazov za više od dve decenije neograničene vlasti, to jasno govori o njenoj strukturnoj slabosti. Putinovo zahvaljivanje pripadnicima snaga bezbednosti na “sprečavanju građanskog rata” nikog ne može zavarati. Eventualno krvoproliće izbegnuto je time što su, uplašeni od nesagledivih posledica, i predsednik Rusije i Prigožin trepnuli u poslednjem trenutku
“Ništa od toga”, kaže kolega sa bar pet decenija iskustva. “Najviše liči na oružanu pobunu Crvenih beretki 2001. u Beogradu.”
Pročitajte još Kriza u Rusiji: Paravojni državni udar
Zaista, Prigožin djeluje kao Arkan 2.0 na steroidima. Mnogo toga ih spaja: kriminalna prošlost, robijaško iskustvo, bliskost sa vlastima, tajnim službama i podzemljem, velika vještina u odnosima sa medijima, zagranične “misije”, naprasno bogaćenje u smutnim vremenima… Obojica su – dalje – stekla globalnu slavu u ratovima koji nisu smjeli biti vođeni i, od samog početka, naopako su tekli.
“Sećam se kada me je Arkan proveo kroz spavaonice i u jednoj od njih rekao: ‘U ovoj sobi ima 250 godina zatvora’”, ispričao je svojevremeno Kapetan Dragan Vasiljković.
Prigožin im se može nasmijati obojici. U bazama njegovog “Vagnera” robija se računa u hiljadama godina.
Postoje i razlike između dvojice paravojnih komandanata.
Pročitajte ceo tekst Filipa Švarma u nedeljniku "Vreme“ od četvrtka (29. jun)
Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com