Saobraćaj
12. 7. 2023. / 9.51
GSP Beograd: Kako radi Šapićeva aplikacija
Reporter “Vremena” jutros je proverio kako radi, a prvi utisci su da je aplikacija intuitivna i laka za upotrebu, kao i da funkcije aplikacije koje je najavio gradonačelnik Aleksandar Šapić dobro rade
Aplikacija “Beograd plus” dostupna je na Google Play Store i Apple Store. Reporter “Vremena” jutros je proverio kako radi, a prvi utisci su da je aplikacija intuitivna i laka za upotrebu, kao i da funkcije aplikacije koje je najavio gradonačelnik Aleksandar Šapić dobro rade.
Uz sve to, vremenska karta od 50 dinara sada zaista toliko i košta jer nema provizije od nekoliko dinara koja se plaća operaterima kad se karta kupuje preko SMS-a, o čemu je “Vreme” već pisalo.
Da biste mogli da koristite aplikaciju, morate da se registrujete preko svog mejla, a aplikacija vam odmah daje opciju da to uradite preko Gmaila.
Opcija plaćanja
Aplikacija vam nudi dve opcije plaćanja. Jedna je preko platne kartice, tako što će te uneti podatke kartice. Postoji opcija da li želite da vam u aplikaciji budu sačuvani podaci, kako ih ne biste morali ponovo unositi prilikom sledeće kupovine.
Druga opcija je “E-nalog – iznos avansnih sredstava”, odnosno da na svoj nalog uplatite novac kojim ćete posle plaćati kartu.
Ovde postoji opcija da novac uplatite preko platne kartice ili ako ne želite da ostavljate podatke, preko uplatnice, odnosno dobijate QR kod koji možete da skenirate, ali i podatke za plaćanje preko uplatnice.
Kad izaberete opciju “kupi kartu”, koja se nalazi na dnu aplikacije, otvara vam se novi prozor u kojem birate da li želite da kupite vremensku, nedeljnu, mesečnu ili godišnju kartu.
Nakon što je kupite, žuti krug sa ikonicom karte u dnu ekrana postaje zelen, a klikom na njega dobijate informacije o karti koju ste kupili, odnosno vreme kupovine i do kad važi.
Kad važenje karte istekne, ikonica ponovo postaje žuta. Račun da ste kupili kartu stiže vam i na vašu imejl adresu.
Informacije o dolasku vozila
Kad pokrenete aplikaciju, ako joj to prethodno dozvolite, ona će sama na mapi da vam pokaže gde se nalazite i da će vam opciju koja su najbliža stajališta u vašoj blizini. Takođe je moguća pretraga po brojevima stajališta, kao što je to bilo moguće na prethodnoj aplikaciji Kentkarta.
Kad izaberte stajalište, dobijete informaciju o tome koje linije tu staju i očekivano vreme za koje stiže vozilo gradskog prevoza za svaku od tih linija.
Reporter “Vremena” proverio je na dva stajališta kako ova opcija radi i pokazala se kao veoma precizna. Na početnoj stanici linije 16 na Novom Beogradu, aplikacija je pokazala da će autobus krenuti za tri minuta i tako je bilo.
Na stajalištu u centru Beograda kod Doma omladine gde staje više linija, takođe su vozila stizala za vreme koje je pokazivala aplikacija.
Još jedna opcija koja nekome može da bude korisna jeste da aplikacija može da pokaže i tačnu rutu kojom se kreće vozilo gradskog prevoza, što može da bude veoma korisno u situacijama kad dođe do izmena režima saobraćaja ili ako neko nedovoljno dobro poznaje neki deo grada.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com