Afrika

Foto: AP

27. 7. 2023. / 15.15

Niger: Vojska preuzela vlast, predsednik tvrdi da će sačuvati demokratiju

Vojno preuzimanje vlasti u bivšoj francuskoj koloniji je peti državni udar od sticanja nezavisnosti 1960. godine. Predsednikovi gardisti drže predsednika Nigera Muhameda Bazuma u palati u glavnom gradu Nijameju

Grupa vojnika u Nigeru smenila je predsednika Muhameda Bazuma sa vlasti nakon što su blokirali njegovu palatu u glavnom gradu Nijameju. Oni su se obratili javnosti u sredu uveče na nacionalnoj televiziji i proglasili kraj aktuelnog režima, prenosi "Al Džazira“.

Čitajući saopštenje, pukovnik Amadou Adramane rekao je da predsednička garda drži predsednika u palati, da su odlučili da ukinu sve institucije, zatvore granice i uvedu policijski čas.

Navodni razlozi za pobunu su Bazumova namera da smeni komandanta predsedničke garde generala Omara Čianija i "pogoršanje bezbednosne situacije, loše ekonomsko i socijalno upravljanje“, piše "Gardijan“.

Kao odgovor na vojni puč, Predsedništvo je saopštilo da su "vojska i nacionalna garda spremne da napadnu predsedničke garde koje su umešane u državni udar ako se ne smire tenzije“. Međutim, kada je grupa Bazumovih pristalica pokušala da priđe palati u kojoj je predsednik kidnapovan, pripadnici pobunjeničke garde su ih rasterali hicima ranivši jednu osobu, piše "Dojče vele“.

Foto: AP/Sam Mednick

Prema poslednjim informacijama, Bazum je jutros u obraćanju na Tviteru rekao da će "teško stečeni demokratski dobici Nigera biti zaštićeni i da bi "svi Nigerijci koji vole demokratiju i slobodu to želeli“.

Reakcija međunarodne zajednice

Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (ECOVAS), čiji je Niger član, osudila je "pokušaj državnog udara“ i pozvala pobunjenike da oslobode Bazuma i vrate se u kasarne.

Regionalni i globalni lideri takođe su osudili udar i pozvali da se Bazum oslobodi.

Generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš razgovarao je sa Bazumom u sredu da izrazi "svoju punu podršku i solidarnost“.

Iz Ministarstva spoljnih poslova Nemačke rekli su da "nasilje nije sredstvo za spovođenje političkih ili ličnih interesa“.

Američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je da je takođe razgovarao sa Bazumom i "jasno stavio do znanja da ga snažno podržava kao demokratski izabranog predsednika zemlje“.

Zapadni predsednik

Niger, koji se ubraja među najsiromašnije i nanestabilnije zemlje na svetu, jedan je od poslednjih saveznika zapadnih zemalja na području Sahela u borbi protiv džihadističkih militanata. Zbog toga je njegova uloga veoma važna za zapadne sile.

SAD kažu da su potrošile oko 500 miliona dolara od 2012. godine da pomognu Nigeru da poveća svoju bezbednost.

"Bazum je bio jedina nada Zapada u regionu Sahela. Francuska, SAD i EU su potrošile veliki deo svojih resursa da bi ojačale Niger“, rekao je Ulf Lesing, šef programa "Sahel“.

Izbori 2021. godine na kojima je Bazum izabran za predsednika bili su prva demokratska tranzicija vlasti u državi koja je od sticanja nezavisnosti od Francuske 1960. godine doživela još četiri vojna udara.

Ranije je Bazum bio ministar unutrašnjih poslova i desna ruka bivšeg predsednika Mahamadoua Isoufoua koji je dobrovoljno podneo ostavku nakon dva mandata.

A.E./Al Jazeera/DW

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu