Ekonomija

Foto: Promo

28. 7. 2023. / 17.02

Podrška EU zbog legalizovanja neformalnog sakupljanja otpada

Eko zadruga je legalizovala radni odnos neformalnih sakupljača otpada i za tu ideju dobila podršku inicijative "EU za Zelenu agendu u Srbiji". Za dobijeni novac, uz sopstveni kapital, kupili su mašine za reciklažu

Vest da je Evropska unija dala podršku Eko zadruzi Konekt klin Roma grup u okviru inicijative "EU za Zelenu agendu u Srbiji" koja je danas objavljena, moglo bi se reći da je stara vest.

Naime, u nameri da saznamo o kakvoj podršci je reč, Kilino Stojkov, osnivač Eko zadruge rekao je da ima i drugu lepu vest, da sarađuju na novom projektu sa Poljoprivrednim fakultetom Univerziteta u Beogradu, Institutom za opštu fizičku hemiju i Udruženjem građana za Zdravu opštinu Stara Pazova u okviru programa "EU za Zelenu agendu u Srbiji" koji sprovodi UNDP. O projektu još uvek ne sme da govori detaljno.

Eko zadruga Konekt klin Roma grup uključila je neformalne sakupljače otpada u organizovani sistem reciklaže, s ciljem da unapredi njihov položaj i uključi ih u organizovani sistem reciklaže. Ukratko, Eko zadruga je legalizovala radni odnos sakupljača.

Foto: Tanjug

"Naši sakupljači i kooperanti zadruge sada, u svojstvu pravnog lica, mogu da sakupljaju sekundarne sirovine na potpuno legalan način. Kroz ugovor o zajedničkoj proizvodnji, materijale koje donesu u naše postrojenje mi recikliramo i prodajemo na tržištu po većoj ceni nego što bi dobili da ih prodaju na sivom tržištu“, kaže za portal "Vremena“ Kilino Stojkov.

Objašnjava da "uz nove propise koji zabranjuju kupovinu sirovina za keš, rad sakupljačima je dosta otežan. Međutim, mi smo ovu situaciju prevazišli otvaranjem bankovnih računa za neke naše sakupljače.“

Članovi Eko zadruge  od starih kablova proizvode bakarne i aluminijumske granulate za kojima postoji velika potražnja.

"Aluminijske i bakarne granule, proizvodi dobijeni reciklažom kablova i hladnjaka, čine deo naše ponude. Naše granule se koriste u raznim industrijama, od elektronike do proizvodnje novih cevi i žica, imate dosta info na našem sajtu.“

Zahvaljujući pomenutoj finansijskoj podršci EU, kaže Kilijan Stojkov, koja je bila 50.000 evra, "nabavili smo italijanske mašine vredne oko 100.000 evra dok je ostatak sredstava Zadruga obezbedila kroz privatni kapital. Rade na principu odvajanja materijala.“

Zadruga trenutno sarađuje sa više od 30 kooperanata za sakupljanje otpada. Činjenica da neformalni sakupljači snabdevaju reciklažnu industriju Srbije sa više od 87 posto sirovina, ukazuje na njihovu ključnu ulogu u ovom procesu.

S.Č/FoNet

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu