Srpsko-hrvatska književna razmena
30. 7. 2023. / 10.24
Hrvatska carina: Nije zabranjen uvoz knjiga iz Srbije
Srpski ministar za dijasporu Đorđe Milićević požalio se nedavno da je njemu i njegovoj delegaciji bilo onemogućeno da pređu hrvatsku carinu sa bukvarima za decu. Njegove tvrdnje i izveštavanje medija da se radi o „carini na ćirilicu“, osporili su iz hrvatske carine rekavši da su poštovali carinske propise Evropske Unije
Delegacija se uputila u selo Dalmatinsko Kosovo kod Knina gde je trebalo da proslave Vidovdan sa srpskom decom u crkvi Lazarica. Kada ih je carinik zaustavio, pitao ih je kome nose bukvare, a potom rekao da oni ne mogu da se prenesu preko granice. "Hteli su da pišu kaznu od 1.000 evra“, izjavio je Milićević u gostovanju na RTS-u.
Kako je naveo, on i članovi njegovog kabineta imaju praksu da, kad god putuju u inostranstvo, ponesu bukvare i lektire za decu koja pohađaju dopunsku nastavu na srpskom jeziku. Do sada im ni na jednoj granici nisu pravili problem, osim kada su udžbenike pokušali da unesu u Hrvatsku.
Iz carine, međutim, tvrde da uvoz knjiga iz Srbije nije zabranjen i da nije bilo nikakvih pretnji.
"Stranka je upućena kako da uvoz realizuje na zakonit način, pri čemu nije bilo nikakvih pretnji, pa ni izricanjem novčanih kazni, a putnik je, nakon što su mu pojašnjena carinska pravila, odustao od zahteva i samovoljno se vratio u Srbiju".
U pitanju je šverc
Kako dodaju iz carine, ne samo da je netačno da je uvoz knjiga zabranjen, nego je "putnik profesionalno i pravno utemeljeno upućen na deklarisanje robe koja se standardno primenjuje, u skladu sa obavezama i pravilima koja proizlaze iz carinskog zakonodavstva EU“.
O svemu, dodaju, jasno svedoči stalni uvoz raznih roba, uključujući knjige, za potrebe manjinskih zajednica u Hrvatskoj, koji se uvek odvija na identičan način.
Pročitajte još Ko se tamo čita
Carinska uprava naglašava da "opis konkretnog događaja predstavlja konstrukciju, s obzirom da je carinskoj kontroli pristupio putnik u putničkom vozilu sa 260 knjiga, bez pripadajuće carinske dokumentacije i pratećih isprava, koje bi dokazivale namenu prekograničnog kretanja robe, koju je putnik prijavio usmeno“.
"On je upućen na podnošenje carinske deklaracije, kako bi roba mogla da bude prevezena do odredišta, gde bi bila uvozno ocarinjena, u skladu sa obavezujućim carinskim propisima EU, koji podjednako važe za sve učesnike u prekograničnom prometu u EU“, navodi Carinska uprava.
A.E./FoNet/Blic/RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com