Žitni sporazum

Foto: AP Photo/Efrem Lukatsky

31. 7. 2023. / 14.37

Potez Rusije neće uticati na Srbiju

Nakon istupanje Rusije iz žitnog sporazuma, ambasador Ukrajine u Srbiji smatra da će kupci širom sveta biti prinuđeni da žitarice nabavljaju i iz Srbije iako je žito znatno skuplje od ukrajinskog

Istupanje Rusije iz žitnog sporazuma značajno će uticati na globalne zalihe i cene hrane, izjavio je ambasador Ukrajine u Srbiji Volodimir Tolkačn, ali, kako je naveo, je ovaj potez Moskve neće uticati na Srbiju.

Upitan kako ovaj potez Rusije utiče na tržište hrane u Srbiji, Tolkač je odgovorio da će kupci širom sveta biti prinuđeni da žitarice nabavljaju i iz Srbije iako je žito znatno skuplje od ukrajinskog, što, po njegovoj oceni, govori da Srbija nikako nije ugrožena.

On je odluku Rusije ocenio kao pokušaj da se izazove još jedna kriza gladi u siromašnim zemljama, te da ona ugrožava prehrambenu bezbednost afričkog kontinenta, zemalja bliskog istoka. Tolkač je rekao da veliki broj afričkih zemalja u potpunosti zavisi od uvoza žitarica iz Ukrajine.

Prema njegovim rečima, s obzirom na to da se 65 odsto žitarica iz ukrajinskog izvoza šalje u najugroženije zemlje sveta, a da je jutro nakon istupanja Rusije iz sporazuma cena pšenice porasla za tri odsto, naneta je višestruka šteta jer će u nekim zemljama zavladati glad.

Objašnjavajući situaciju koja Ukrajinu prati od početka sporazuma, Tolkač je istakao da su kupci bili prinuđeni da odbijaju ukrajinsko žito zato što su brodovi morali da prolaze kroz višestruku inspekcijsku proveru, a na taj način je uticano da isporuka žita ne bude u kratkom roku na krajnjoj tački i to se značajno odrazilo na položaj Ukrajine na svetskom tržištu.

Šteta nije počinjena samo raskidom učešća u crnomorskom sporazumu već je produbljenja bombardovanjem Odese, u kojoj se nalaze tri luke iz kojih se izvozi žito, a samim tim terorističke akcije Rusije su u samo jednom danu dovele su do dodatnog povećanja cena na globalnom tržištu hrane, naglasio je Tolkač.

On je ocenio da "ruski teroristički napadi" luka u blizini granice sa Rumunijom u kojima je oštećen rumunski civilni brod jasno govore da je rat već na granici alijanse, s obzirom da je Rumunija članica NATO.

Crnomorska inicijativa, koju su 22. jula 2022. godine potpisali predstavnici Rusije, Turske, Ukrajine i UN, uključivala je izvoz ukrajinskog žita, hrane i đubriva preko Crnog mora.

Rusija se formalno povukla iz dogovora o izvozu ukrajinskog žita preko Crnog mora uz posredovanje Ujedinjenih Nacija 17. jula ove godine.

B.G./FoNet

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu