Amerika
2. 8. 2023. / 11.45
Agencija Fič oborila je kreditni rejting SAD-a
Fič je jedna od tri glavne agencije za kreditni rejting u Sjedinjenim Američkim Državama. Odluka da obori rejting američkoj vladi zbog lošeg fiskalnog upravljanja dolazi više od deceniju nakon prvog obaranja tokom Obamine administracije. Da li se radi o ekonomiji, političkom interesu ili bezazlenoj situaciji
"Prema mišljenju Fiča, došlo je do pogoršanja kriterijuma upravljanja u poslednjih dvadeset godina, uključujući fiskalna pitanja i pitanja duga“, navodi se u saopštenju agencije.
Smanjenje rejtinga, izdato ubrzo nakon što su finansijska tržišta zatvorila trgovanje za taj dan. Rejting savezne vlade oboren je sa najvišeg nivoa sa oznakom AAA na nivo AA+.
Odluka je posledica trenda sve veće političke polarizacije oko potrošnje i poreza u Vašingtonu, što bi sve zajedno na kraju moglo da košta američke poreske obveznike, a niži kreditni rejting bi u budućnosti mogao da poveća troškove zaduživanja za američku vladu.
Udar na Bajdenovu administraciju
Ministarka finansija Dženet Jelen odmah je osudila odluku Fiča koja je "proizvoljna i zasnovana na zastarelim podacima“. Pitala je zašto nisu reagovali tokom Trampove administracije kada je Fičov kvantitativni model "značajno opao“, a reaguju baš sada tokom Bajdenove administracije.
Nakon pandemije korone, kako je rekla, američka ekonomija se brzo oporavila što pokazuje rast stope od 2,4 odsto godišnje u tromesečju april-jun.
Fič je obavestila zvaničnike Bajdenove administracije da je pobuna na Kapitolu 6. januara 2021. godine bila značajan faktor u procesu evaluacije i donošenja odluke da smanji rejting, jer je ukazivala na nestabilnu vladu.
Kako piše "Vašington Post“, smanjenje kreditnog rejtinga će ponovo izazvati "intenzivnu političku buru“ nad federalnim budžetom jer Bajden ima za cilj da vodi kampanju za svoje predloge za usporavanje deficita, dok ga njegovi republikanski protivnici optužuju da je doprineo teretu duga nacije od preko 31 biliona dolara.
Politički fudbal
Džejson Furman, ekonomista u vreme kada je Obama bio predsednik, ocenio je da smanjenju rejtinga američkoj vladi ne treba pridavati značaj jer se sličan slučaj dogodio zbog rejtinga duga tokom Obamine administracije 2011. godine. Tada je, takođe ugledna agecija, Standard i Purs smanjila rejting vlade nakon sličnog zastoja oko limita duga.
Kako je rekao Furman, tada su svi bili u panici, ali se na kraju ispostavilo da je odluka imala najmanje uticaja na troškove pozajmljivanja i zaključuje: "Investitori u američkim državnim obveznicama su mnogo sofisticiraniji od ’ocenjivača’ u Fiču. Ovo će biti isto – više poltički fudbal nego bilo šta ekonomski relevantno“.
A.E./Washington Post
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com