Društvo
9. 8. 2023. / 15.17
Grafitom na Prajd Info centru otpočeta kampanja Beograd Prajda
„Imajući u vidu da je Prajd info centar 18 puta vandalizovan, a da niko od počinilaca za to nije kažnjen, Beograd Prajd je odlučio da preduhitri huligane. To je i prilika da slogan Prajda 2023 'Nismo ni blizu' dopre do što većeg dela javnosti”, navodi se u saopštenju
Fotografiju Prajd Info centra na kojoj se vidi da je lokal išaran roze grafitom na kome se čita “Nismo ni blizu“ obišao je društvene mreže kada ju je u utorak podelio Beograd Prajd na svojim profilima. Kako je slika tada podeljena bez ikakvog konteksta, mnogi su izrazili svoju zabrinutost misleći da je u pitanju novi napad na objekat Prajd Info centra. Ipak, Beograd Prajd je u sredu objavio da će parola ovogodišnje Parade ponosa biti ista kao i tekst grafita "Nismo ni blizu“, a da je “vandalizovanje” lokala ovog puta izvedeno kao deo performansa za početak kampanje.
Navodi se da su aktivisti ispisali grafit na Prajd info centru kako bi skrenuli pažnju na verbalne i fizičke napade kojima su izloženi.
"Imajući u vidu da je Prajd info centar 18 puta vandalizovan, a da niko od počinilaca za to nije kažnjen, Beograd Prajd je odlučio da preduhitri huligane. To je i prilika da slogan Prajda 2023 ‘Nismo ni blizu’ dopre do što većeg dela javnosti”, navodi se u saopštenju
Tvrdi se da slogan “Nismo ni blizu” oslikava borbu LGBT pokreta za ravnopravnost, dostojanstvo i ljubav.
"Nismo ni blizu, jer je nasilje prema LGBT građanima Srbije i dalje široko zastupljeno. Istopolne zajednice i dalje nisu pravno prepoznate i regulisane. Nismo ni blizu, jer naše zdravstvo i zakoni i dalje sistemski diskriminišu transrodne osobe”, konstatuje se u saopštenju.
Nedelja ponosa trajaće od 4. do 10. septembra, a Prajd šetnja biće održana 9. septembra u 16 časova, navodi se u saopštenju.
Zahtevi Beograd Prajda su usvajanje zakona o istopolnim zajednicama, rodnom identitetu i pravima interseks osoba, brza i adekvatna reakcija državnih organa i javna osuda predstavnika vlasti na govor mržnje i zločine motivisane mržnjom prema LGBT zajednici.
Traži se i usvajanje lokalnih akcionih planova za razvoj LGBT zajednice, izvinjenje građanima koji su bili progonjeni pre 1994. godine zbog svoje seksualne orijentacije ili rodnog identiteta i edukacija mladih o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu.
I.S/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com