Svet
11. 8. 2023. / 16.23
Majkrosoft neće produžiti licence ruskim firmama
Dok nastavlja sa sankcijama Rusiji zbog rata u Ukrajini, Amerika pod izgovorom očuvanja nacionalne bezbednosti obustavlja svoje investicije u kinesku tehnologiju
Majkrosoft je obustavio svoju prodaju proizvoda i usluga Rusiji nakon invazije Vladimira Putina na Ukrajinu pozivajući se na zabrinutost za sajber bezbednost.
U saopštenju predsednika kompanije Breda Smita napisanom četvrtog maja 2022. napisano je da rade "u korak“ sa vladama SAD i Velike Britanije i Evropskom unijom.
"Kao i ostatak sveta, užasnuti smo, ljuti i tužni zbog slika i vesti koje dolaze iz Ukrajine i osuđujemo ovu neopravdanu, ničim izazvanu i nezakonitu invaziju Rusije“, navodi se u saopštenju.
Međutim, kompanija je nastavila da izdaje licence za proizvode poput Windows-a i Office365, koji su već bili prodani.
Zapadne tehnološke kompanije su ograničile i ruske medije pod kontrolom države, uključujući Russia Today i Sputnjik, kao odgovor na zahteve vlada i pozive da se spreči širenje ruske propagande.
Sankcije za kinesku tehnologiju
Amerika ne ograničava samo Rusiju u takozvanoj "sajber propagandi“. Kako bi se zemlja suočila sa pretnjom napredovanja zemalja poput Kine, predsednik Džozef Bajden potpisao je izvršnu uredbu kojom će se zabraniti ili ograničiti američka ulaganja u kinesku tehnologiju.
Prema njegovim rečima, cilj naredbe je da osigura da kineska vojska nema korist od američke tehnologije i finansiranja.
Naredba će stupiti na snagu sledeće godine i odnosiće se na tri proizvodna sektora: sektor poluprovodnika i mikroelektronika, kvantne informacione tehnologije i domen određenih sistema veštačke inteligencije. Ovlašćenje za sprovođenje će imati ministar finansija.
Predlog ima za cilj zabranu ulaganja u kineske kompanije koje razvijaju softver za dizajniranje čipova i alata za njihovu proizvodnju. SAD, Japan i Holandija dominiraju tim oblastima, a kineska vlada radi na izgradnji domaćih alternativa.
Primer za to je prvi probni let borbenog aviona "Čengdu J-20“ kineskog ratnog vazduhoplovstva. To je važan tehnološki proboj jer ta letelica, koja treba da postane okosnica kineskog vazduhoplovstva, do sada je koristila ruske motore "Saturn AL-31", piše RTS.
Iako američki zvaničnici insistiraju da zabranje imaju za cilj zaštitu nacionalne bezbednosti, to bi moglo da otvori novi front u ekonomskom sukobu između dve najveće svetske ekonomije, piše Njujork Tajms.
A.E/Radio Slobodna Evropa/RTS/CBS/The New York Times
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com