Društvo

Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

14. 8. 2023. / 11.57

Istraživanje: Šezdeset odsto mladih smatra da Srbiji treba autoritarni vođa

Gotovo 60 odsto mladih smatra da je Srbiji potreban jak vođa, što je najviši rezultat u poslednjih šest godina. S druge strane, procenat mladih koji odgovaraju sa „ne“ najmanji je do sada

Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS) predstavila je svoj sedmi po redu Alternativni izveštaj o položaju i potrebama mladih u Srbiji. U poglavlju Vrednost mladih nalazi se grafikon koji pokazuje da 60 odsto mladih smatra da je Srbiji potreban jak, autoritarni vođa.

Ovo je najviši rezultat u poslednjih šest godina. Ipak, on ne odstupa drastično od rezultata koji su izmereni u prethodnim izdanjima Alternativnog izveštaja. S druge strane, procenat mladih koji odgovaraju sa "ne“ najmanji je do sada – 26,4 odsto, dok je 13,5 odsto odgovorilo sa "ne znam“.

Istraživanje pokazuje i da mladi muškarci podržavaju demokratiju više od mladih žena koje su u značajnijoj meri neodlučne po ovom pitanju.

Mladi iz Beograda više podržavaju demokratiju od mladih iz regiona.

Kada je reč o podršci "jakom lideru", ona opada sa porastom godina. I kod ovog pitanja mladi iz Beograda i Vojvodine se razlikuju od ostatka Srbije, jer znatno manje njih smatra da je zemlji potreban jak vođa.

Zašto mladi žele "jakog vođu“

Mnoge političare ove statistike nisu iznenadile. Biljani Đorđević, poslanici Ne davimo Beograd, ovi podaci govore o konfuziji kod mladih o tome šta demokratija jeste ili može biti naspram sistema u kojima oni žive.

"Nezadovoljstva koja oni imaju u vezi sa obrazovnim sistemom, sistemom vrednosti i stanjem životne sredine ne rešavaju se jakim liderom nego upravo uz više prave demokratije i učešća građana“, objašnjava Đorđević za Danas.

Zoran Lutovac, lider DS, objašnjava da su rezultati su posledica najmanje dve činjenice.

"Jedna je da imamo tradicionalno autoritarnu političku kulturu, a druga da se u trenutku u kojem živimo promoviše upravo takav model političke kulture. Promoviše se kultura mačizma i snage uopšte umesto kulture dijaloga, kultura nadjačavanja umesto kulture sporazumevanja. Širi se kultrurna matrica u kojoj neko treba da se nadjača i nadvlada umesto da se s njim dogovori ili da se razgovara i pravi kompromis", zaključuje Lutovac za Danas.

Dvadeset pet odsto želi monarhiju

U istraživanju je postavljeno i pitanje vezano za politički sistem Srbije – Da li bi Srbija trebalo da bude monarhija? Potvrdno je odgovorilo približno 25 odsto mladih, što je za oko pet odsto više nego prošle godine.

Kod ovog pitanja postoji statistički značajna razlika kada je reč o polu, godinama i regionu ispitanika. Mladi muškarci više podržavaju monarhiju (31,1 odsto) od mladih žena (18,2 odsto). Najveće protivljenje monarhiji (47,7 odsto) iskazuju mladi od 25 do 30 godina, dok je kod mladih od 15 do 19 godina protivljenje najmanje (37,5 odsto). Mladi iz Zapadne i Centralne Srbije značajnije podržavaju monarhiju od proseka (37 odsto).

KOMS je savez udruženja mladih osnovan 12. marta 2011. godine. Trenutno je u njegovom članstvu 111 organizacija (udruženja mladih i za mlade). Predstavlja najviše nezavisno predstavničko telo mladih u Srbiji, čija je misija da razvija nacionalnu omladinsku politiku, zastupajući interese mladih, razvijajući partnerski odnos sa institucijama, međusektorsku i međunarodnu saradnju, kao i da podstiče aktivno učešće mladih i organizacijski razvoj svojih članica.

A.E/021/Danas

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu