Bezbednost u saobraćaju

Foto: Pixabay

15. 8. 2023. / 11.32

Kamere na uniformi saobraćajnih policajaca od septembra

Saobraćajna policija Srbije i Kosova dobile su na poklon prve primerke kamera za uniforme od Ambasade SAD sa ciljem povećanja bezbednosti u saobraćaju i smanjenja korupcije. Snimci sa ovih kamera moći će da budu upotrebljeni i kao dokazi na sudu u različitim postupcima

Saobraćajni policajci dobiće danas prve primerke kamera za uniforme koje će ubuduće nositi tokom radnog vremena. Cilj uvođenja ovih kamera je veća transparentnost u radu, povećanje bezbednosti građana i službenika policije, sprečavanje zloupotreba i korupcije. Snimci sa ovih kamera, sčlužiće i kao dokazi na sudu. 

"Od 1. septembra saobraćajna policija počinje sa upotrebom kamera za uniforme. Kamere za uniforme koristiće saobraćajni policajci koji kontrolu saobraćaja obavljaju presretačima i na deonici auto-puta na teritoriji Beograda. Kamere za uniforme se koriste odgovorno, a podacima se rukuje bezbedno,“ stoji u Instagram objavi MUP-a Srbije.

Naime, kako je najavljeno iz MUP-a, danas 15. avgusta ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić i ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil prisustvovaće u Palati Srbija u Beogradu primopredaji 60 kamera za uniforme policijskih službenika Uprave saobraćajne policije.

Kamere su donirane zahvaljujući Ambasadi SAD i Međunarodnom kriminalističko-istražnom programu pomoći Ministarstva pravde SAD (ICITAP) i Birou Stejt departmenta za međunarodnu borbu protiv narkotika i sprovođenje zakona (INL).

Isti poklon i za kosovsku policiju 

Kosovska policija je takođe od Sjedinjenih Američkih Država dobila kamere koje će policajci na dužnosti nositi na uniformi.

Generalni direktor Policije Gazmend Hodža rekao je primajući poklon da će te kamere povećati poverenje građana u policiju, pokazati prekoračenje nadležnosti i neobavljanje dužnost. 

Ove kamere će koristiti naše saobraćajne jedinice i jedinice granične policije“, rekao je Hodža na konferenciji za novinare.

Dodao je da će neke od kamera dobiti i jedinice koje rade na severu Kosova.

"Mi kao policija želimo da javnost, zajednice, imaju poverenja u Kosovsku policiju i verujem da će ove kamere pozitivno uticati na podizanje poverenja građana u našu policiju“, rekao je Hodža.

Drugačije je pred kamerama

Praksa je pokazala da građani često menjaju ponašanje prema policijskim službenicima, kada su obavešteni da se razgovor snima. Kamere mogu da spreče upotrebu sile u nekim situacijama. Ovakva metoda poboljšava interakciju između policijskih službenika i učesnika u saobraćaju.

Brže rešavanje žalbi i tužbi građana koji se pozivaju na pogrešno sprovođenje zakona, prekomernu upotrebu sile ili druge oblike nedozvoljenog ponašanja takođe je jedna od prednosti korišćenja ovih kamera.

Potvrdni dokazi dobijeni na ovaj način, snimljeni podaci, slika, video, ton mogu se koristiti kao dokazi u hapšenju ili krivičnom gonjenju kao i u dokumentovanju pojava i prirode raznih vrsta prekršaja.

Kamere otvaraju mogućnost treninga i unapređenje rada službenika, jer predavači i policijski rukovodioci mogu da procene aktivnosti i ponašanja policijskih službenika zabeleženih kamerama i unaprede njihovu profesionalnost.

Z.S./021/Kosovo online

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu