Politika
30. 8. 2023. / 13.03
Orban: Napad na „Južni tok“ Mađarska i Srbija bi smatrale povodom za rat
Ako neko želi da sa "Južnim tok", uradi isto što je urađeno sa severnim, onda ćemo to smatrati kao povod za rat, teroristički napad i odmah ćemo reagovati, rekao je premijer Mađarske
Taker Karlson bio jedna od najvećih zvezda Fox njuz, a u svojoj emisiji neretko je puštao ksenofobičnu i rasističku retoriku. Karlson se "sporazumno razišao“ od američke medijske kompanije. Američki mediji su pisali da je Karlson otpušten po ličnom nalogu vlasnika Foksa Ruperta Mardoka zbog.
I predsednik Srbije Aleksandar Vučić susreo se prilikom nedavne posete Budimpešti sa Karlsonom i istakao da je to bila izuzetna prilika za razmenu mišljenja o brojnim temama koje opterećuju geopolitičku agendu današnjice
Uništavanje "Severnog toka“ Mađarska je odmah okvalifikovala kao teroristički akt, a odsustvo tako oštre reakcije Nemačke Orban je nazvao je "ispoljavanjem deficita suvereniteta“.
Jasan stav
"Mi Mađari odmah smo jasno stavili do znanja da postoji još jedan gasovod – ne ‘Severni tok’, već ‘Južni tok’, kojim gas dolazi iz Rusije duž južnog koridora – Tursku, Bugarsku, Srbiju i Mađarsku. Zajedno sa premijerom Srbije jasno sam stavio do znanja da, ako neko želi da sa južnim koridorom uradi isto što je urađeno sa severnim, onda ćemo to smatrati kao povod za rat, teroristički napad i odmah ćemo reagovati“, naglasio je Orban, prenosi Spunjik.
"Zato nemojte to da radite. Možda to možete da radite sa Nemcima, ali ne možete sa ovim regionom“, upozorio je on.
Orban nije precizirao kome je upućeno upozorenje, rekavši samo da se ne radi o Rusiji.
Karlson je, sa svoje strane, rekao da mu se čini "veoma jasno“ da je "Severni tok“ prošle godine digla u vazduh administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena, bilo direktno ili indirektno.
Sve vodi ka Ukrajini
Nemački istražitelji više skoro da nemaju sumnji – napad na gasovod Severni tok izvršili su ukrajinski diverzanti. To je politički nezgodno saznanje za Berlin, piše Dojče vele.
Nema mnogo oštrih reakcija u Nemačkoj nakon što su u subotu nedeljnik Špigel i javni servis ZDF objavili veliko istraživanje prema kojem svi tragovi napada na gasovode Severnog toka vode do Ukrajine.
Volf Vidman-Šmit, jedan od istraživačkih novinara koji je radio na temi, čak ima utisak da zvaničnici u Berlinu pokušavaju da izbegavaju ovu temu.
"Naravno, ne mogu jednostavno da odmahnu rukom na ozbiljan zločin, ali takođe ne bi mogli da obustave pomoć Ukrajini u ratu protiv Rusije. To nije opcija“, kaže Vidman-Šmit za Dojče vele.
"Tako da ovde u Berlinu svi manje-više zaobilaze pitanje koje su konsekvence“, dodaje novinar.
Detonacije na dva kraka Severnog toka u septembru prošle godine su faktički odsekle svaku mogućnost da Nemačka direktno dobija povoljni ruski gas. Udar na gasovod desio se nadomak danskog ostrva Bornholm u Baltičkom moru.
Prema izveštaju Špigela i ZDF, nemački istražitelji imaju podeblji dosije gde svi dokazi ukazuju na ukrajinske "komandose“. Recimo, podaci poput IP adresa pokazuju da su napadači i pre i posle napada boravili u Ukrajini.
Još odranije je poznato da su diverzanti po svemu sudeći koristili jahtu koju su iznajmili pomoću falsifikovanih pasoša. Na pučinu su isplovili iz Rostoka.
Prema pisanju Špigela, sada svi tragovi vode samo u Ukrajinu. Istražitelji doduše proveravaju i mogućnost da je u pitanju ruska operacija izvedena tako da se pripiše Ukrajincima.
"Naravno da sledimo i takve tragove, ali za njih do sada nemamo dokaze“, rekao je državni tužilac Lars Ote za Špigel. Dodao je da trenutno još ne može da kaže da je diverzija "državno dirigovana iz Ukrajine“.
B.G./Sputnjik/Dojče vele