Beograd
4. 10. 2023. / 14.30
Zemunska pijaca: Privremenom preseljenju nema kraja
Zemunska pijaca je pre deset meseci na neodređen period izmeštena radi navodnih radova na kanalizacionoj mreži. Članica Koordinacionog tela Političke platforme Solidarnost i stranke Zajedno Ana Simić kaže za portal “Vremena” da zbog radova na više mesta u centru Zemuna vlada potpuni haos i da je građanima neophodna informacija o kakvim radovima se radi i do kada će oni trajati
“Niko nije dobio obaveštenje o tome zbog čega su radovi prolongirani. Na delu na kome se nalazila pijaca apsolutno nema nikakvih radova. Nema nikakvih mašina i ništa nije iskopavano. Trenutno može samo da se vidi da su radovi na delu na kome se nalazio parking. To je jean uzak deo, na kome se postavljaju devi. Deo gde je bila pijaca je apsloutno prazan”, kaže Članica Koordinacionog tela Političke platforme Solidarnost i stranke Zajedno Ana Simić za portal “Vremena”.
Svakodnevni haos
Sagovornica “Vremena” objašnjava da je vrlo čudno da ako je nešto planirano da se radi u etapama, zašto za deset meseci nije deo po deo pijace premeštan. Kako navodi, to je samo jedan od problema sa kojima se poslednjih meseci suočavaju Zemunci.
“U istorijskom jezgru Zemuna se trenutno radi na tri mesta. Renovira se Glavna ulica i cela je zatvorena, pijaca je premeštena, ispod Pinkija se gradi podzemna garaža…Zemuncima je oduzet centralni deo opštine i niko nije siguran do kada će to tako biti.
Ovaj deo Zemuna posećuju i turisti, a zbog rekonstrukcije Glavne je kolaps u saobraćaju. Stanice gradskog prevoza se premeštaju. Ne postoje obaveštenja o tome. Jedan dan stajalište vam je na jednom mestu, onda kada se premeste radovi na drugi deo ulice, stajalište je na drugom mestu, ne postoji nikakav vid informisanja o tome. Vlada potpuni haos.
To utiče na obične građane, utiče na turizam a posebno na male preduzetnike, vlasnike restorana, pijačne prodavce…”, kaže Simić.
Ugroženo poslovanje preduzetnika
Zemunska pijaca je postala atraktivna u poslednje vreme jer su se u njenoj blizini otvorili lepi i zanimljivi lokali u blizini. Oni i dalje nekako rade, ali u potpuno drugačijem ambijentu od onog u kome je trebalo da posluju.
“Problem je što se netransparentno radi, nema nikakve naznake participacije građana ili barem informisanja. Takve stvari moraju da se planiraju mnnogo unapred, uz veće učešće građana i naročito privrednika koji su direktno pogođeni radovima i utiču im na opstanak.
Pijačni prodavci su posebno nezadovoljni jer su im tezge premeštene na manji prostor, a plaćaju i dalje istu zakupninu”, objašnjava Simić.
Kako kažu stanovnici Zemuna, vikendom su na pijaci velike gužve i teško je da se obavi kupovina. Posebno za ljude koji dolaze sa bebom u kolicima ili ljude u inavlidskim kolicima, kojima je pijaca sada maltene nepristupačna.
“Sada je ‘pijacom’ blokiran deo trga ispred crkve, na kome je fontana. Tu su se inače održavale kulturne manifestacije, koncerti, priredbe…Deo na kome je ranije bila pijaca je prazan, a sve što sam ja videla za deset meseci tu su bili samo parkirani automobili. Iako je predsednik opštine rekao da je to samo privremeno zbog radova, sada se već pitamo kojih radova?”, kaže Simić.
Prva mobilna pijaca u Srbiji
Zemunska pijaca, kao jedna od najvećih i najpopularnijih u Beogradu, posebna je urbanistička celina u centralnom delu starog Zemuna – Donjeg grada, na Masarikovom i Velikom trgu, 2012. godine adaptirana i zamišljena delom kao prva mobilna pijaca u Srbiji, da bi se posle radnog vremena trg kristio i za druge namene.
Počeci joj sežu u 1717. godinu kada je Zemun postao deo austrijske carevine što je bio sve do 1918. godine. Ta pijaca je bila karakteristična po tome što je tu svoje jedinstvene specijalitete prodavalo i lokalno nemačko stanovništvo, a roba je iz Srema i Bačke stizala zapregama i čamcima.
Od rekonstrukcije i modernizacije 2016. godine pijaca ima oko 400 tezgi i rashladnih vitrina, kao i 45 mobilnih tezgi, a riblja pijaca koja je najstariji deo, još iz 17. veka, je posebna, najatraktivnija celina.
Sanja Zrnić
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com