Politika
17. 10. 2023. / 15.30
EU poručila Srbiji: Javne nabavke da važe i za EXPO
Evropska komisija (EK) očekuje da Srbija poštuje pravila javnih nabavki prilkom ugovaranja radova za organizaciju specijalizovane izložbe EXPO 2027
Evropska komisija (EK) očekuje da Srbija poštuje pravila javnih nabavki u pogledu ugovaranja radova za organizaciju specijalizovane izložbe EXPO 2027.
Portparolka EK Ana Pisonero potvrdila je da je Komisija upoznata s usvajanjem ovog Predloga zakona u Vladi Srbije.
"Očekujemo da Srbija obezbedi puno poštovanje pravila javnih nabavki u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom i pravnim tekovinama EU i da obezbedi transparentnost i nadzor procesa javnih nabavki", izjavila je Pisonero za Radio Slobodna Evropa.
Pročitajte još Leks specijalis za Ekspo je protiv Zakona o javnim nabavkama
Ona je takođe potvrdila da će predstavnici Komisije i vlasti Srbije uskoro održati sastanak na kojem će razgovarati o nizu pitanja u vezi sa javnim nabavkama, uključujući i ovaj lex specialis.
Beograd će biti domaćin specijalizovane izložbe EXPO 2027, koja će trajati tri meseca, od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine.
Sadržaji za izložbu EXPO Beograd 2027, kao i Nacionalni stadion i prateća infrastruktura u Beogradu biće izgrađeni po posebnom zakonu, bez primenjivanja Zakona o javnim nabavkama. Procenjuje se da bi izgradnja ovih projekata mogla koštati oko milijardu evra.
Prema predlogu budžeta za 2024. godinu, koji je početkom oktobra usvojila Vlada Srbije, za specijalizovani Ekspo 2027 u narednoj godini predviđeno je 22,6 milijardi dinara.
Naduvavanje cena
Prema rečima Nemanje Nenadića, programskog direktora "Transparentnosti Srbija", najveći problem u primeni ovog zakona leži u isključenju primene Zakona o javnim nabavkama, što bi, kako upozorava, rezultiralo situacijom u kojoj uslovi za izbor izvođača radova nisu detaljni i pravedni.
"Realnu opasnost primena leks specijalisa predstavlja moguće propisivanje diskriminatornih uslova za izvođače radova, koje neće biti moguće osporiti ni pred jednim državnim organom. Usled toga, realno je očekivati da će konkurencija za dobijanje poslova biti manja, nego što bi bila da se Zakon primenjuje. Svi ti faktori mogu dovesti do toga da Srbija plati EXPO više nego što bi morala. Koliko radovi realno vrede, jedino se može znati u uslovima pune konkurencije", objašnjava sagovornik beogradskog lista.
Pročitajte još EXPO 2027 u Srbiji: Sumnjiva računica
Nenadić napominje da, čak i kada se primenjuje Zakon o javnim nabavkama, u Srbiji konkurencija nije velika, jer kako kaže, mnoge firme ne žele da podnesu ponudu ili žalbu, kako se ne bi zamerile nadležnima.
Država pravda rokovima
Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije kaže za Danas da se leks specijalis u ovom slučaju uvodi da bi se ispunili rokovi koje Srbija ima kao domaćin specijalizovanog EKSPO-a.
"Imajući u vidu kompleksnost građevinskih i infrastrukturnih radova, period do 2027. godine je relativno kratak za realizaciju. Srbija ima obavezu da sagradi EKSPO u skladu sa propisanim standardima, te leks specijalis treba da ubrza procese izgradnje čitavog kompleksa. To znači da, ako neko ima zemljište na datoj lokaciji, ne može usporavati proces realizacije projekta, već će biti obeštećen ubrzanom procedurom", pojašnjava Stanić.
Na proveri Saveta za borbu protiv korupcije
Savetnik za razvoj i investicije Mahmud Bušatlija sugeriše da primena leks specijalisa ne mora nužno biti loš potez, ali u državama koje imaju jasno definisane norme, što u Srbiji, kako ističe, nije slučaj.
Kada je reč o potencijalnim zloupotrebama ovog zakona, član Saveta za borbu protiv korupcije Dušan Slijepčević kaže za Danas da detaljnije proučavanje leks specijalisa za EKSPO tek sledi, te da će najverovatnije u narednim danima Savet izneti svoj stav o njemu.
"Sa uvođenjem leks specijalisa upropašćen je pravosudni i zakonodavni sistem u našoj državi. Ova tema zahteva ozbiljnu pažnju, jer se iz aviona vidi da je koruptivna stvar. Čim se ukidaju javne nabavke, jasno je da je dogovoreno unapred", poručuje Slijepčević.
B.G./Slobodna Evropa/Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com