Energetika

Foto: Pixabay/Magnascan

18. 10. 2023. / 19.17

Da li zbog Bugarske preti dodatno poskupljenje gasa u Srbiji?

Zbog odluke Bugarske da uvede porez na ruski gas koji se isporučuje preko njene teritorije, u našoj zemlji bi gas mogao da tokom grejne sezone poskupi za čak 20 odsto

Gas u Srbiji poskupeće od 1. novembra za 10 odsto. Međutim, zbog odluke Bugarske da uvede porez na ruski gas koji se isporučuje preko njene teritorije, u našoj zemlji bi gas, prema proceni nekih stručnjaka, mogao da tokom grejne sezone poskupi za čak 20 odsto.

Povodom uvođenja poreza na ruski gas koji je Bugarska propisala za transport kroz njenu teritoriju predsednik Srbije Aleksandar Vučić je istakao da to predstavlja veliki problem za našu zemlju.

"To će dovesti do drastičnog povećanja cene gasa. Ovo je zastrašujuće povećanje i razgovaraćemo sa bugarskom stranom. I ova odluka ne bi trebalo da važi za Srbiju", poručio je Vučić.

Neprijateljski potez

"Neprijateljski potez Bugarske", tako su Srbija i Mađarska ocenile uvođenje dodatne takse na gas iz Rusije koju su uvele vlasti Bugarske u okviru restriktivnih mera prema Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.

"Ova nova bugarska regulativa ugrožava bezbedno snabdevanje energijom u Mađarskoj i Srbiji", navedeno je u zajedničkom saopštenju ministra finansija Srbije Siniše Malog i ministra spoljnih poslova Mađarske Petera Sijarta objavljenom na sajtu Vlade Srbije 17. oktobra.

Srbija i Mađarska tvrde da će novo oporezivanje Bugarske "dramatično" povećati cenu gasa koja se isporučuje tim zemljama.

Najavile su da će tražiti zajednički odgovor Bugarske i Evropske unije (EU) koja do objavljivanja ovog teksta nije komentarisala odluku bugarskih vlasti.

Stručnjak za energetiku Velimir Gavrilović izajvio je za "Danas" da taksa koju su propisali nadležni u Bugarskoj uvećava Srbijagasu nabavnu cenu prirodnog gasa za 10 do 20 odsto.

"U slučaju da cene ruskog prirodnog gasa za Srbiju i dalje ostanu povoljne to bi značilo i da će se računi potrošača u maloprodaji povećati u istom iznosu, dakle za 10 do 20 odsto. Teško je poverovati da bi Srbija mogla da izbegne plaćanje takse koju je uvela Bugarska snabdevanjem gasom preko teritorije Ukrajine, zbog rata koji se vodi u toj zemlji, i zatim dalje preko Mađarske. U ovom trenutku se i Mađarska poput Srbije ruskim gasom snabdeva južnom rutom", kaže Gavrilović.

Biće negativnog efekta

U Energetskoj zajednici, regulatornom telu za sektor energetike, za Radio Slobodna Evropa (RSE) su naveli da im se do sada niko nije obratio po ovom pitanju.

"Sekretarijat nema ingerenciju trenutno nad ovim slučajem, Evropska komisija je ključna adresa", rekao je u izjavi Predrag Grujičić, šef sektora za gas u Sekretarijatu Energetske zajednice.

Grujičić pojašnjava da su ugovorne strane Energetske zajednice EU sa jedne strane i države Zapadnog Balkana i Ukrajina, Moldavija i Gruzija sa druge, i da Energetska zajednica nema ingerenciju nad pojedinačnim državama članicama, u ovom slučaju nad Bugarskom.

"Treba da se izvrši procena, šta znači ta taksa, kome je ona nametnuta, kako će je taj neko platiti i kome će preneti te troškove", rekao je Grujičić.

On je istakao da će odluka vlasti Bugarske "svakako imati nekakvog negativnog efekta" na sigurnost snabdevanja gasom Srbije i Mađarske.

Bugarska je krajem prošle nedelje uvela dodatne takse na uvoz i transport ruskog gasa u iznosu od 20 bugarskih leva (oko 10 evra) po megavat/času.

Cilj novih taksi, prema rečima premijera Bugarske Nikolaja Denkova nije povećanje cena gasa za Srbiju i Mađarsku, već smanjenje profita Gasproma.

B.G./Danas/Slobodna Evropa

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu