Politički pritisci

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

29. 10. 2023. / 13.38

Vučić obećao novac onima koje ucenjuju za glasove

od 1. decembra korisnicima socijalne pomoći biće isplaćeno 10.000 dinara. Politički pritisci pojačavaju se u predizbornom periodu i posebno su beskrupulozni prema građanima koji najviše zavise od pomoći države, navode u Crti

Kako se bliže izbori tako je, čini se, predsednik Srbije Aleksandar Vučić sve izdašniji u deljenju novca poreskih obveznika, iako po Ustavu i zakonima sve to nije njegova nadležnost.

Nakon što je najavljeno da će 30. novembra svim penzionerima biti uplaćeno 20. dinara jednokratne pomoći, sada je Vučić najavio da će novčanu pomoć dobiti korisnicima socijalne.

Kako je rekao, od 1. decembra korisnicima socijalne pomoći biće isplaćeno 10.000 dinara.

Vučić je za TV Prva rekao da ima 170.000 korisnika socijalne pomoći i najavio da će po 10.000 dinara dobiti još 51.000 ljudi, među kojima su "slepa lica, dementne osobe i starija lica sa neizlečivim bolestima", kao i da će studenti imati 20 odsto popusta na vozne i 10 odsto popusta na avionske karte.

"Svi će dobiti po 10.000 dinara. U narednom periodu biće ovih jednokratnih davanja", najavio je predsednik.

Pročitajte još Vučićeve mere: Plašenje i kupovina sirotinje i penzionera

 

Najava davanja novčane pomoći najugroženijim građanima, slučajno ili namerno, dolazi nakon što je organizacija Crta nedavno objavila istraživanja "Mreža političkih pritisaka u centrima za socijalni rad“.

"Izborna korupcija i klijentelizam ne zaobilaze ni oblasti koje se na prvi pogled čine manje lukrativnim za političke stranke poput sistema socijalne zaštite u kojoj, uprkos oskudnim resursima kojima raspolaže, političke partije pronalaze svoj interes. Iznuđivanjem i “kupovinom” glasova egzistencijalno najugroženijih građana političke partije zloupotrebljavaju situaciju u kojoj pola miliona ljudi u Srbiji živi u apsolutnom siromaštvu, broj korisnika u evidenciji centara za socijalni rad iznosi oko 700 hiljada a 176 hiljada građana prima socijalnu novčanu pomoć – rečeno je na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni nalazi istraživanja.

"Politički pritisci, koji su već dugi niz godina svakodnevica, pojačavaju u predizbornom periodu i da su posebno beskrupulozni prema građanima koji najviše zavise od pomoći države“, rekao je tada Raša Nedeljkov, programski direktor Crte.

Prema njegovim rečima, u ambijentu u kojem se institucije urušavaju, a državni i javni resursi bezočno koriste za partijske interese, najranjivije kategorije stanovništva se tretiraju kao poslušna armija glasača.

Istraživanjem Crte uočeno je da klijentelističke mreže u centrima za socijalni rad funkcionišu u hijerarhijskom modelu odnosa, u kojem nekoliko ključnih aktera ima specifične uloge.

"Rukovodstvo stranke obično vrši uticaj preko rukovodstva opštine ili grada, koje je dalje zaduženo za pritisak na direktore centara ili zaposlene koji se neposredno bave poslovima materijalnih davanja i lokalnih usluga koje finansira lokalna samouprava“, rekla je Marija Stefanović, menadžerka kvalitativnih istraživanja u Crti, koja je uz Danila Vukovića, redovnog profesora Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, autorka izveštaja.

Pročitajte još Šta sve penzioneri dobijaju i to baš pred izbore? 

 

"Direktor centra, kao glavna veza između partije i institucije, razvija sopstvenu klijentelističku mrežu, vrši pritisak na zaposlene i omogućava zloupotrebu javnih resursa“, navela je Stefanović.

Danilo Vuković ističe da je istraživanje pokazalo koliko su nemilosrdne partijske mreže koje ucenjuju najranjivije građane.

"Uslovljavaju dobijanje socijalne pomoći partijskim angažmanom, glasanjem ili stranačkim aktivizmom, vraćanjem dela novčane pomoći stranci i sl. No, one ne ucenjuju samo korisnike, već i zaposlene u socijalnoj zaštiti”, istakao je profesor Vuković.

B.G./RTS

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu