Granični prelazi

Foto: MUP

7. 11. 2023. / 14.43

Kineski skeneri: U SAD zabranjeni, u Srbiji dozvoljeni

Poziv na oprez iskazan je zbog straha da kineske vlasti preko Nuctech-a imaju pristup putničkim i komercijalnim informacijama drugih država. Od 2020. godine ova kompanija je na "crnoj listi" Sjedinjenih Država

Novi mobilni skeneri kineskog proizvođača Nuctech postavljeni su nedavno na graničnom prelazu Srbije sa Bugarskom na istoku zemlje. Reč je o kineskoj donaciji i to nije prvi takav aranžman Srbije sa tom kompanijom.

Ipak, od prvog ugovora sa Nuctech-om, 2009. godine do danas, ovog tehnološkog magnata, specijalizovanog za oblast bezbednosti, prate brojne kontroverze, piše Radio Slobodna Evropa

Od 2020. godine kompanija je na "crnoj listi" Sjedinjenih Država.

Nuctech je prisutan i u državama Evropske unije gde je više od 50 poslanika Evropskog parlamenta tražilo od Evropske komisije da kompaniju isključi iz tendera iz bezbednosnih razloga.

Poziv na oprez iskazan je zbog straha da kineske vlasti preko Nuctech-a imaju pristup putničkim i komercijalnim informacijama drugih država.

Nuctech ima bliske veze sa najvišim kineskim rukovodstvom, a njenu matičnu kompaniju kontroliše državna Kineska nacionalna nuklearna korporacija (CNNC).

Mobilni skeneri u Srbiji

Policija je saopštila 29. oktobra da su kineski mobilni skeneri postavljeni na graničnom prelazu Gradina, na granici sa Bugarskom.

U saopštenju Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) nije navelo ime kineske kompanije, ali se na priloženim fotografijama MUP-a može videti da je reč o Nuctech vozilima.

U saopštenju MUP-a takođe nije navedena vrednost donacije.

"Korišćenje ovih skenera omogućiće efikasnije otkrivanje nelegalne robe, kao i ljudi koji se ilegalno prevoze u teretnim motornim vozilima", navodi se u saopštenju.

Ova donacija inače dolazi u trenutku pojačane policijske kontrole graničnih prelaza, nakon što su krajem oktobra u pucnjavi na severnoj granici Srbije sa Mađarskom ubijena tri migranta, a jedan ranjen.

Srbija se nalazi na takozvanoj "Balkanskoj ruti" na kojoj migranti bežeći od rata i siromaštva prolaze na putu ka EU.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova nisu odgovorili na pitanja Radija Slobodna Evropa (RSE) o detaljima donacije, kao ni na to da li proizvođač ispunjava standarde kada je reč o bezbednosti.

Ceo tekst čitajte na RSE

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu