Svet

AP Photo/Natacha Pisarenko

9. 11. 2023. / 9.32

Ukrajina pred kolapsom ako ne stigne novac iz EU

Pomoć EU Ukrajini ističe u decembru. Evropska komisija je obećala paket od 50 milijardi evra u naredne četiri godine, ali su se Mađarska i Slovačka usprotivile daljem finansiranju Kijeva. Ekonomska kriza bi bila „veoma, veoma traumatična, ne samo za Ukrajinu, već i za celu Evropu“, rekao je ukrajinski ministar finansija

Ukrajini preti ekonomski kolaps sledeće godine ako njeni zapadni saveznici ne popune ogromnu rupu u njenom budžetu, izjavio je ukrajinski ministar finansija Sergej Marčenko.

Ekonomska kriza bi bila "veoma, veoma traumatična, ne samo za Ukrajinu, već i za celu Evropu“, rekao je Marčenko za portal Politiko.

Obećano 50 milijardi evra

Pomoć EU Ukrajini ističe u decembru. Evropska komisija je obećala paket od 50 milijardi evra u naredne četiri godine, ali su se Mađarska i Slovačka usprotivile daljem finansiranju Kijeva, navodeći zabrinutost zbog korupcije u toj zemlji.

Problem za Kijev je dodatno otežan zbog otpora američkog Kongresa da se odobri dodatna pomoć Ukrajini, što je predložila Bajdenova administracija.

Marčenko je upozorio da će se ukrajinski problemi brzo preliti na ostatak Evrope, kroz kanale migracije i inflaciju, a posebno u cenama hrane i energije.

Međunarodni monetarni fond očekuje da će ukrajinski bruto domaći proizvod ove godine porasti za dva odsto, nakon što je prošle godine doživeo pad od 30 procenata, ali se Ukrajina i dalje oslanja na saveznike da pokrije svoje budžetske troškove, od kojih se polovina, 42 milijarde dolara, odnosi na finansiranje rata.

Evropska unija se suočava sa komplikacijama zbog svog plana da koristi milijarde dolara zamrznute ruske imovine kako bi pomogla rekonstrukciju Ukrajine. Njeni lideri su to podržali, ali neke evropske vlade su zabrinute i smatraju da bi to bio rizik za finansijska tržišta.

Veliki manjak u budžetu

Od oko 43 milijarde dolara, koliko Ukrajini nedostaje, Velika Britanija, Japan, MMF i još neke države trebalo bi da pokriju oko 10 milijardi, Kijev može da obezbedi četiri milijarde, što znači da u narednoj godini u državnoj kasi ostaje manjak od 29 milijardi dolara.

Evropska unija i SAD su najveći donatori Ukrajini od 2022, ali protivljenje daljoj pomoći u nekim evropskim prestonicama i u američkom Kongresu izaziva zabrinutost.

Kijev se suočava sa stvarnim rizikom od sve manje podrške iz Amerike, koja ulazi u izbornu godinu, i zbog neslaganja u Kongresu Vašington je privremeno obustavio dalju pomoć Kijevu.

EK predlaže pristupne pregovore

Komisija Evropske unije preporučuje početak pristupnih pregovora sa Ukrajinom, ali pre prve runde pregovora, ta zemlja mora da okonča reforme koje je započela. To proizilazi iz izveštaja Evropske komisije.

Ovo je "istorijski dan“, kaže predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Evropska unija takođe zahteva da se poštuju standardi u borbi protiv pranja novca i da se primeni zakon protiv preteranog uticaja oligarha. Fon der Lajen je tokom posete Kijevu proteklog vikenda rekla da je svesna da se na nekim reformama još uvek radi, ali je, kaže, uverena da se ambiciozni cilj, otvaranje procesa pristupnih pregovora, ove godine može postići.

Nemačka vlada želi da ispita preporuku Evropske komisije pre donošenja odluke. Preporuka će biti "temeljno preispitana“, rekla je zamenica portparola vlade Kristijane Hofman. Zvanični Berlin je, međutim, nekoliko puta isticao da Ukrajinu u budućnosti vidi kao članicu Evropske unije.

B.G/FoNet/Dojče vele

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu