Agencija za sprečavanje korupcije

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

10. 11. 2023. / 14.56

Šta je sve zabranjeno da se radi u izbornoj kampanji?

Među zabranjem aktivnostima su organizovanje (i plaćanje) lekarskih pregleda, podela lekova, medicinskih sredstava i aparata i slično, objavila je Agencija

Agencija za sprečavanje korupcije saopštila je da podseća učesnike izborne kampanje da je u toku kampanje zabranjeno finansiranje aktivnosti humanitarnog karaktera.

Među zabranjem aktivnostima su organizovanje (i plaćanje) lekarskih pregleda, podela lekova, medicinskih sredstava i aparata i slično, objavila je Agencija.

Kako se navodi, zabranjena je i podela promotivnog materijala u vidu paketa sa osnovnim životnim namirnicama (npr. brašno, ulje, šećer, i sl), podela paketa sa osnovnim higijenskim priborom (npr. toalet papir, deterdžent, hemijska sredstva za održavanje higijene i sl.).

Zabrana korišćenja javnih resursa

Takođe, Agencija navodi da politički subjekti u toku izborne kampanje ne mogu da koriste javne resurse, uključujući službene prostorije, vozila, veb sajtove i inventar državnih, pokrajinskih i lokalnih organa, javnih ustanova i javnih preduzeća.

"Ovi javni resursi se ne mogu koristiti ni u svrhe izrade promotivnih spotova političkih stranaka i njihovo objavljivanje", dodaju iz Agencije.

Jedini izuzetak predviđen zakonom je za javne funkcionere koji koriste javne resurse radi zaštite lične bezbednosti, ukoliko je to posebno uređeno propisima iz te oblasti ili odlukom službi koje se staraju o bezbednosti funkcionera.

Agencija za sprečavanje korupcije dodaje da su posmatrači izbornih kampanja (terenski posmatrači i kooridnatori) počeli rad na terenu.

Oni imaju ovlašćenje da u ime Agencije, do dana izbora, nesmetano prikupljaju informacije i podatke u vezi sa aktivnostima političkih subjekata u izbornoj kampanji putem audio i video zapisa, fotografija u elektronskom formatu i prikupljanjem primeraka promotivnog izbornog materijala.

Kupovina glasova

Kako navodi na svom sajtu organizacija Crta, tokom izborne kampanje beleže se pojave koje se mogu okarakterisati kao kupovina glasova, pritisak na birače, funkcionerska kampanja i zloupotreba janvih resurasa.

Ove pojave koje se mogu podvesti pod jedno ime – izborna korupcija, zabranjene zakonom, u mnogome utiču na kvalitet izbornog procesa.

Obećavanje bilo kakve nagrade ili nadoknade, bilo da se radi o novcu, zaposlenju, unapređenju, dobijanju građevinske ili bilo koje druge dozvole, paketa namirnica ili bilo šta drugo u zamenu da se glasa po nečijoj želji je kupovina glasova.

Krivično delo

Prema članu 156 Krivičnog zakona kupovina glasova je krivično delo, a zaprećena je kazna zatvora do tri godine. Na isti način i biračima je zabranjeno da svoj glas prodaju.

Tokom prethodnih izbora, neretko se dešavalo da stranke potkupljuju birače nudeći im određenu korist u svakodnevnom životu.

Vode ih na besplatne izlete i lekarske preglede. Dele im humanitarnu pomoć, daju prehrambene ili higijenske pakete. Kupuju im kućnu tehniku ili ogrev. Kreče zgrade i domove zdravlja, uređuju parkove, uklanjaju deponije. Daju poklone javnim institucijama poput bolnica i staračkih domova.

Funkcionerska kampanja

Nije retka pojava da su javni funkcioneri u isto vreme i kandidati na izbornim listama. Međutim, ako u vreme predizborne kampanje svoju javnu funkciju koriste da kroz sprovođenje redovnih aktivnosti pridobiju dodatnu medijsku pažnju za stranke, onda oni zloupotrebljvaju javnu funkciju i sprovode ono što se zove funkcionerska kampanja

Političar je u funkcionerskoj kampanji ako u periodu pred izbore sebi i svojoj stranci pripisuje zasluge za realizaciju nekog projekta koji je finansiran novcem građana.

B.G./021/Crta

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu