Ekonomija

Foto: Dimitros K/Pixabay

Litijumska groznica širom sveta

Litijum je postao ključna sirovina za automobilsku industriju. EU previđa da će potražnja za litijumom do 2050. godine porasti 17 puta, da će ova sirovina postati važnija od nafte i gasa. Da ne bi zavisili od uvoza, Evropejci hoće da podstaknu rudarenje i proizvodnju litijuma na sopstvenom kontinentu

Hombre Muerto South – "Mrtvi čovek jug“: morbidno zvuči ime mesta u Argentini gde nemački preduzetnik Kristijan Mebius hoće da traga za litijumom preko potrebnim za automobilsku industriju. Njegova firma Southern Cross Britannia je od argentinske države kupila licencu za rudarenje u sedam oblasti ukupne površine 130.000 hektara. Njegov litijumski projekat nalazi se u provinciji Salta, piše nemački nedeljnik "Špigel“

Pretpostvlja se da je to zemljište bogato rudama bakra, zlata i uranijuma, ali pre svega – litijuma, hemijskog elemanta koji je ključan za borbu protiv klimatskih prmena, za prelazak auto-industrije na električna vozila.

Pročitajte još O litijumu ozbiljno da posle ne bude kukanja

I tu cela priča postaje politička: kompanije iz Evropske unije 97 odsto svojih potreba za litijumom podmiruju uvozom iz Kine koja kontroliše jednu trećinu svetske proizvodnje litijuma.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen predviđa da će potražnja za litijumom do 2050. godine porasti 17 puta, da će ova sirovina postati važnija od nafte i gasa.

Lov na nova nalazišta

 Ne samo Mebius, čitava plejada preduzetnika, biznismena, investitora, trgovaca najušila je priliku da se obogati na litijumu. Geopolitička napetost, pokušaj zapdnih demokratija da postanu nezavisnije od diktatora u Rusiji, Kini i drugih zemalja sa sličnim političkim uređenjem, izazvale su pravu litijumsku groznicu, piše "Špigel“. To naročito važi za Nemačku siromašnu sirovinama, koja tek što se teškom mukom oslobodila zavisnosti od ruskog gasa i nafte.

Dve trećine poznatih globalnih rezervi litijuma nalaze se na tromeđi Argentine, Čilea i Bolivije. Uslovi za rudarenje tamo su dobri: slane pustinje nalaze se u planinama gde je hladno, suvo i ima malo kiseonika.

Pročitajte još EU i litijum: Preko Srbije do nezavisnosti od Kine

Sjedinjne Američke Države, Kina, zemlje Persijskog zaliva investiraju milijarde iz  budžeta ne bi li obezbedile zalihe litijuma. Samo je Saudijska Arabija izdvojila fond od 15 milijardi dolara za kupovinu firmi koje se bave rudarenjem, piše "Špigel“

Evropska komisija je objavila strategiju za obezbeđivanje neophodnih sirovina, ali i Brisel i vlada u Berlinu cicijaše sa državnom pomoći. Evropejci, piše "Špigel“, žele da podstaknu rudarenje i proizvodnju litijuma na sopstvenom kontinentu, da ne bi zavisili od uvoza. Evropska komisija je identifikovala 11 projekata  koji bi do 2030. godine trebalo da pokriju 38 procenata evropske potražnje litijuma.

Kompanija Vulcan Energy, na primer, hoće da rudari litijum južno od Manhajma, frima Zinnwald na granici sa Češkom.

J.H./Spiegel

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu