Izbori u Srbiji 2023.

Izvor: FoNet/Beoinfo

1. 12. 2023. / 11.39

Zloubotreba profesora i podataka učenika u predizbornoj kampanji

Povodom podele 10.000 dinara srednjopkolcima prosvetni sindikati upozoravaju da se osim zloupotrebe profesora u jednoj predizbornoj populističkoj radnji, vrši i skladištenje, odnosno nepotrebna obrada većeg broja podataka o ličnosti roditelja svih učenika srednjih škola. Iz Unije prosvetnih radnika Srbije podsećaju i da nastavnici očekuju obećano povećanje zarade u januaru

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije pozvao je Ministarstvo prosvete da objasni po kom osnovu se od profesora zahteva prikupljanje podataka za isplatu novčane pomoći srednjoškolcima od 10.000 dinara i zašto škole obrađuju veći broj podataka o ličnosti roditelja koji nisu potrebni za proces nastave.

Iz NSPRS-a navode da su se profesori širom Srbije, a najviše razredne starešine, suočile prethodnih dana sa zahtevom da prikupljaju podatke, uređuju i vode evidenciju potrebnu za najavljenu isplatu 10.000 dinara svakom srednjoškolcu.

"Popuni formular, koji ćeš dobiti u školi i novac će leći na tvoj račun. Ako nemaš svoj, onda na račun jednog od tvojih roditelja“, rekao je ministar finansija Siniša Mali.

Pročitajte još: Luka Babić: 10.000 za srednjoškolce je uvreda, nećemo glasati za SNS zbog para

 

Predsednik Republike Srbije je izjavio da će država Srbija svim lokalnim samoupravama prebaciti sredstva, kako bi svakom srednjoškolcu u Srbiji bilo isplaćeno po deset hiljada dinara.

"Nije previše, ali dovoljno da obraduješ sebe ili nekog tebi dragog za praznike“ dodao je Mali.

Na ovaj način se, osim zloupotrebe profesora u jednoj predizbornoj populističkoj radnji, vrši i skladištenje, odnosno nepotrebna obrada većeg broja podataka o ličnosti roditelja svih učenika srednjih škola, kažu u NSPRS-u.

Iz Unije prosvetnih radnika Srbije postavljaju pitanje zašto prikupljanje, slanje, pa čak i obrada podataka o svemu navedenom ide preko razrednog i škole?

“Nigde u opisu posla odeljenskog starešine ne stoji distribucija formulara, prikupljanje podataka o tekućim računima učenika i eventualno roditelja im.

Dvadeset miliona evra svrsihodnije za nastavna sredstva

A šta ako učenik izgubi formular ili ako roditelj ne želi da popuni formular? Da li onda izjavu piše razredni ili srednjoškolac ukoliko je punoletan ili roditelj punoletnog srednjoškolca koji nema tekući račun?”, piše u zvaničnoj objavi Unije. 

Profesori su pitali, ako je pre koji mesec, novac maloletnim licima uplaćivan na osnovu popunjavanja e-prijave od strane roditelja, gde je zapelo ovaj put?

“Novac se daje samo učenicima srednjih škola, pa škola garantuje da jesu učenici iste. Neupućeni bi pohvalili stimulativnu meru i promociju neophodnosti sticanja znanja i značaja škole. Upućeni će ćutati, gunđati i deliti, opominjati, podsećati i skupljati obrasce da ne bi decu oštetili, a nervoznog direktora natovarili sebi na vrat.

Zašto preko škole, a ne u školu? Ne zamerite, ali namenjenih 20 miliona evra bi više doprinele budućnosti da su uložene u nastavna sredstva, opremanje i osavremenjivanje nastavnog procesa. Kada bi smo imali takve škole, možda nam učenici kako maloletni, tako i punoletni ne bi imali potrebu da popunjavaju obrasce sa brojevima tekućeg računa i adresom stanovanja”, kažu iz Unije.

Dodaje se i da su broj svog tekućeg računa nastavnici su napisali na tarabi škole, pa ako se država seti, a morala bi da se seti već u januaru, kažu. 

Z.S.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu