Politika

Foto: foto: vincent kessler / reuters
1. 12. 2023. / 20.17
EU: Srbija da „pojača napore“ u reformi pravosuđa i slobodi medija
Nacrt podseća na ocenu Evropske komisije da je Srbija tehnički spremna za otvaranje pregovaračkog klastera 3 o konkurenciji i inkluzivnom rastu, ali ističe da će Savet EU "nastaviti sa procenom", bez navođenja kada će klaster biti otvoren
Nacrt podseća na ocenu Evropske komisije da je Srbija tehnički spremna za otvaranje pregovaračkog klastera 3 o konkurenciji i inkluzivnom rastu, ali ističe da će Savet EU "nastaviti sa procenom", bez navođenja kada će klaster biti otvoren. Unija očekuje od Srbije da "pojača napore" u reformi pravosuđa, slobodi medija i usklađivanja sa spoljnom politikom EU.
Od Beograda se traži da u potpunosti primeni sporazum o normalizaciji odnosa sa Prištinom i učini više u procesuiranju odgovornih za napade u Banjskoj, navodi se u tekstu u koji je RTS imao uvid. U nacrtu koji bi mogao da bude dopunjen pre usvajanja, EU "žali" što nijedna strana nije primenila obaveze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji i poziva Beograd i Prištinu da "bez odlaganja i preduslova" primene sporazum , "što uključuje i formiranje Zajednice srpskih opština".
Pročitajte još Lavrov: Srbija neće otvoriti novo poglavlje sa EU ako ne uvede sankcije Rusiji
Evropska unija navodi i "snažnu osudu nasilnih napada" na kosovsku policiju u Banjskoj 24. septembra i nasilja protiv Kfora, organa reda, građana i medija tokom protesta kosovskih Srba 29. maja. Od Srbije očekuje da sarađuje u potpunosti sa istragom, uhapsi i privede pravdi počinioce napada, navodi se u tekstu zaključaka i dodaje da EU žali što Srbija" nije preduzela dovoljne korake u ovom pogledu". Izražena je i zabrinutost zbog "ponavljanog gomilanja" vojnih snaga u blizini Kosova, ali su pozdravljeni neki "koraci u dobrom pravcu", kao što je poziv Beograda Srbima da učestvuju na lokalnim izborima na severu Kosova.
U zaključcima se od Evropske komisije traži da "hitno" u pregovore Srbije o članstvu formalno unese obavezu primene Sporazuma o putu ka normalizaciji. "Savet zahteva od Evropske komisije i visokog predstavnika da hitno, pre kraja januara 2024. dopune merila za poglavlje 35 u pregovorima Srbije o članstvu", stoji u nacrtu zaključaka. Beograd i Priština pozvani su da se uzdrže od provokacija i jednostranih poteza koji mogu da izazovu nasilje, uz upozorenje da će izostanak deeskalacije imati "negativne posledice."
Kako se navodi, EU je spremna razmotri dodatne mere usmerene na Beograd i Prištinu ako to bude potrebno. U oblasti vladavine prava, EU pozdravlja "pravovremeno" usvajanje ustavnih amandmana i zakona o njihovoj primeni, ali naglašava da je "dodatni rad" neophodan u oblasti pravosuđa i poziva Srbiju da ispuni merila u poglavljima 23 i 24.
U zaključcima se naglašava i zabrinutost zbog "ograničenog napretka" u oblasti slobode izražavanja i nezavisnosti medija i poziva Srbija na "efektivnu primenu medijske strategije".
Od vlasti u Srbiji se očekuje da "objektivno i nedvosmisleno" govore u javnosti o EU i da se angažuju na sprečavanju dezinformacija i "spoljnih manipulacija kroz sve medijske kanale". Savet EU traži od Srbije da pojača napore na usklađivanju sa spoljnom politikom EU, uključujući i sankcije prema Rusiji i Belorusiji i da se "uzdrži od poteza i izjava" koje idu protiv pozicija EU u strateškim spoljnopolitičkim pitanjima.
M.J./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com