Evrointegracije

Foto: AP Photo/Fred Sierakowski

9. 12. 2023. / 10.43

Da li Ohridski sporazum zatvara vrata Srbiji za članstvo u EU?

Pojedine zapadne diplomate ističu da Srbija zatvara vrata članstvu u EU protivljenjem da Ohridski sporazum bude deo poglavlja 35

Pred Srbijom je novi izazov. Evropska unija želi da u pregovaračko poglavlje 35 uvrsti i odredbe Ohridskog sporazuma. Takva odluka bi, po rečima Beograda, značila zatvaranje vrata Srbiji za članstvo u EU.

Kako je naglasio predsednik Srbije Aleksandar Vučić "za Srbiju ne dolazi u obzir prijem Kosova u Ujedinjene nacije (UN), i da je o tome upoznao Francuze, Nemce, Italijane, sve Evropljane, Amerikance i da svi sve znaju". Aleksandar Vučić je tome dodao i da "dve zemlje snažno guraju tu inicijativu", ali nije želeo da navede o kojim zemljama je reč.

Pojedine zapadne diplomate ističu da Srbija zatvara vrata članstvu u EU protivljenjem da Ohridski sporazum bude deo poglavlja 35, a tim povodom se oglasio i mađarski premijer Viktor Orban. Orban je izjavio da "ukoliko se Ohridski sporazum uvrsti u pregovarački okvir, uprkos protivljenju Srbije, Beograd uvek može da računa na Budimpeštu".

Osnovni problem kada je o ovoj temi reč je što se Aleksandar Vučić ponaša kao da nije potpisao Ohridski sporazum, kaže za Dojče vele Naim Leo Beširi, direktor Instituta za evropske poslove.

"Ukoliko bi formalno to postao deo poglavlja 35 onda je jasno da će se ubuduće pregovarati o modalitetu priznanja Kosova od strane Srbije. Ako to postane deo pregovaračkog okvira, to bi značilo i da pet zemalja EU koje nisu priznale Kosovo traže od Srbije da ga prizna. To takođe znači i da ukoliko na početku pregovora sa EU nije bilo jasno šta znači normalizacija odnosa Beograda i Prištine mislim da je sada, deset godina kasnije, to kristalno jasno", ističe Beširi.

Igor Novaković iz Centra za međunarodne i bezbednosne poslove skreće pažnju da je sporna pre svega formulacija da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u svim međunarodnim organizacijama.

"Mislim da je predsednik Vučić specifično naglasio da je u pitanju potencijalni ulazak Kosova u UN, odnosno i u povezane institucije kakav je recimo UNESCO- zbog pitanja srpskog kulturnog i verskog nasleđa na Kosovu. Ako se prisetimo crvenih linija, u momentu kada su postignuta oba sporazuma, bilo je jasno naglašeno od predstavnika Srbije da je crvena linija ulazak Kosova u UN, tako da stav Srbije nije previše nov", kaže Novaković.

Moramo takođe primetiti da evropske integracije Srbije ne postoje, napominje Naim Leo Beširi, i kaže da je to "slučaj već poslednjih pet godina, i da ne postoji nikakva vidljiva promena u reformama Srbije na puta ka EU. Aleksandar Vučić je u proteklih 11 godina pokazao da ne želi da sprovede borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i obezbedi nezavisnost pravosuđa, jer bi to značilo da seče granu na kojoj sede on i njegovi najbliži saradnici.

Međutim, podrška EU u Srbiji je i dalje oko 50 procenata, uprkos bezobzirnoj kampanji vladajuće elite protiv EU, Zapada i protiv reformi društva u Srbiji", zaključuje direktor Instituta za evropske poslove.

Ceo tekst pročitajte na portalu Dojče velea.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu