Vreme dece
Inkluzija je ljudsko pravo
"Vreme dece" je rezultat saradnje nedeljnika "Vreme" i UNICEF-a. Svakog poslednjeg četvrtka u mesecu do kraja godine, na srednjim stranama našeg nedeljnika bavićemo se građanskim, kulturnim, ekonomskim, političkim, socijalnim i svim ostalim pravima deteta definisanim pre 25 godina Konvencijom o pravima deteta. Stalna mesečna rubrika "Vreme dece" referisaće se na neki od 54 člana Konvencije, s namerom da predstavi oblast o kojoj taj član govori.
Ova Konvencija je ugovor sa najvećim brojem ratifikacija u svetu. Kako piše na sajtu Kancelarije za ljudska i manjinska prava, "Republika Srbija je po osnovu sukcesije od 2001. godine članica Konvencije o pravima deteta (Službeni list SFRJ – Međunarodni ugovori, broj 15/90 i Službeni list SRJ, br. 4/96 i 2/97) i oba njena protokola – Fakultativni protokol o prodaji dece, dečjoj prostituciji i dečjoj pornografiji uz Konvenciju o pravima deteta i Fakultativni protokol o učešću dece u oružanim sukobima uz Konvenciju o pravima deteta u julu 2002. godine (Službeni list SRJ, br. 7/2002).
Republika Srbija preuzela je obavezu da, u skladu sa članom 44. Konvencije, podnosi Komitetu za prava deteta inicijalni i periodične izveštaje o načinu primene Konvencije i opcionih protokola uz nju i o poštovanju – zagarantovanih prava deteta."
Drugi i treći izveštaj, koji je trebalo da se podnesu marta 2013. godine, još uvek nisu dostavljeni Komitetu. U međuvremenu, prošle godine je usvojen i treći Fakultativni protokol uz Konvenciju o postupku po pritužbi koja jasno štiti pravo deteta da uloži žalbu kada mu se krše prava. Srbija ga još nije ratifikovala.
Iz konvencije
Da svako dete ima pravo na obrazovanje, obaveza je svih država koje su ratifikovale Konvenciju – o tome govore član 28 i 29.
Član 28 Konvencije propisuje, između ostalog, da će njene potpisnice
a) učiniti osnovno obrazovanje obaveznim i besplatnim za sve;
b) podsticati razvoj različitih oblika srednjeg obrazovanja, uključujući opšte i stručno obrazovanje koje bi bilo na raspolaganju i dostupno svakom detetu i preduzimati pogodne mere kao što su uvođenje besplatnog obrazovanja i pružanja finansijske pomoći kada je to potrebno;
c) omogućiti, svim odgovarajućim sredstvima, da više obrazovanje bude dostupno svima u skladu sa sposobnostima
Član 29, kojim je takođe regulisano pravo svakog deteta na obrazovanje, između ostalog propisuje i da obrazovanje deteta bude usmereno na:
a) razvoj detetove ličnosti, talenta i mentalnih i fizičkih sposobnosti do njihovih krajnjih mogućnosti;
b) razvoj poštovanja ljudskih prava i osnovnih sloboda i principa utvrđenih Poveljom Ujedinjenih nacija;
c) razvoj poštovanja detetovih roditelja, njegovo/njenog kulturnog identiteta, jezika i vrednosti, nacionalnih vrednosti zemlje u kojoj dete živi, zemlje iz koje potiče i civilizacije različite od njegove sopstvene;
d) pripremanje deteta za odgovoran život u slobodnom društvu, u duhu razumevanja, mira, tolerancije, jednakosti polova, prijateljstva među narodima, etničkim, nacionalnim i verskim grupama i sa licima domorodačkog porekla.