Način izrade zakona
Retko se pruža prilika da se pravni sistem jedne države u određenom istorijskom trenutku kritički sagleda u celini, da se razmotre njegovi instituti u diskursu savremenih procesa modernizacije i da se taj sistem reformiše ili iznova izgradi na bitno drugačijim temeljnim principima. U pitanju je izuzetna prilika ove generacije nosilaca javnih funkcija, na kojima je veliko breme odgovornosti, ne samo pred biračima, javnosti, strankama već i pred narednim pokolenjima. Smatram da je neophodno uvek iznova istaći ovaj aspekt problema koji se zove izrada sistemskih zakona, jer to podrazumeva i drugačiji pristup u radu.
Rad na novom zakonu o lokalnoj samoupravi upravo odlikuje specifičan pristup koji dosad nije bio zastupljen u našoj zakonodavnoj praksi. Imajući u vidu složenost oblasti koja se ovim zakonom uređuje, tranzicioni momenat u našem društvu, veliki značaj lokalne samouprave u savremenim, razvijenim demokratskim sistemima, u Ministarstvu pravde i lokalne samouprave smatrali smo da se ovaj akt može kvalitetno pripremiti i izraditi samo ukoliko podrazumeva uključenje svih relevantnih činilaca.
Pre svega, važno je napomenuti da je inicijalni tekst zakona izradila grupa stručnjaka nevladine organizacije PALGO Centar iz Beograda. Saradnja državnih organa i nevladinog sektora u vremenu iza nas predstavljala bi gotovo delikt, a danas je neophodan uslov radi uključivanja afirmisanih stručnjaka iz odredjenih oblasti, u normativnu delatnost Ministarstva.
Usledio je višemesečni rad na izradi teksta radne verzije zakona, u kojem su pored eksperata Ministarstva pravde i lokalne samouprave, kao nosilaca posla izrade teksta zakona, i Ministarstva finansija, poseban doprinos dali članovi ekspertske radne grupe kojom predsedava potpredsednik Vlade Srbije Jožef Kasa, i to prof. dr Aleksandar Fira, prof. dr Mijat Damjanović, prof. dr Stevan Lilić, dr Snežana Đorđević, dr Nadia Skenderović-Ćuk, prof. dr Joza Kukurov, dr Tamaš Korhec, Viktorija Bregun-Laza i Dušan Vasiljević.
Rezultat rada je danas pred vama, a svojevrsna prethodna javna rasprava na osnovu predmetnog teksta Zakona već je uveliko u toku. Tekst radne verzije Zakona o lokalnoj samoupravi je odmah po izradi, pre više od mesec dana, objavljen u posebnoj brošuri Ministarstva, dostavljen svim opštinama i gradovima, relevantnim stručnim ustanovama, svim poslaničkim grupama u Narodnoj skupštini Srbije kao i Savetu Evrope.
Planom rada Ministarstva pravde i lokalne samouprave predviđen je i niz regionalnih seminara – rasprava o novom Zakonu o lokalnoj samoupravi, koji bi se održali tokom septembra meseca a čiji bi učesnici bili pre svega predstavnici opština i gradova. Ovi skupovi će se održati u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština, i uz pomoć fondacije "Hans Zajdel".
Tekst Zakona već je pod lupom stručnjaka Saveta Evrope, i sredinom meseca zakazan je susret sa njima u Beogradu, na kojem će se posebno analizirati usklađenost ovog akta s odgovarajućim propisima evropskih integracija iz te oblasti.
Potpuno je nesporno da postoji spremnost da se uvaže konstruktivne kritike i sugestije na tekst zakona, pre nego što se u formi predloga nađe na dnevnom redu Skupštine Srbije. Iz tih razloga, objavljene su i adrese na koje se mogu slati pismene primedbe:
Ministarstvo pravde i lokalne samouprave
(primedbe na Zakon o lokalnoj samoupravi)
Dečanska (Moše Pijade) 8a
11000 Beograd
e-mail: zakls@srbija-info.yu
Postići konsenzus političkih faktora, stručne javnosti i svih interesnih strana o konceptu novog sistema lokalne samouprave možda je teško ostvarljiv cilj, ali je naš zadatak da ovakvim pristupom obezbedimo najveći mogući stepen saglasnosti u ovom momentu. Pored toga, naša je želja da u momentu kad predlog Zakona koji utvrdi Vlada Srbije bude uvršten u parlamentarnu proceduru na predstojećem, jesenjem zasedanju Narodne skupštine, taj zakonski projekat bude koncepcijski zaokružena celina i da se može primeniti u praksi na način koji podrazumeva napredak u funkcionisanju lokalnih vlasti.