Dodatno

Vreme uspeha! (april 2013)

Donatorski skup, Beograd, 18. mart / foto: miroslav petrović

Poslovne vesti

 


AmCham:
AmCham i IT lideri u "Bici za porodilišta"

Prvim donatorskim skupom za podršku projektu "Bitka za porodilišta" u organizaciji Američke privredne komore u Srbiji i Fonda B92 prikupljena su sredstva za nabavku 35 CTG aparata za 15 porodilišta u Srbiji. Na taj način biće zadovoljene potrebe svih porodilišta na nacionalnom nivou. Inicijatoru akcije, kompaniji Microsoft, kao donatori su se pridružile kompanije HP, SAGA, Intel, Oracle, OSA – Računarski inženjering, SBS, ComTrade, Aigo BS i eSmart Systems.

CTG aparati su uređaji koji se koriste za nadgledanje rada bebinog srca u poznoj majčinoj trudnoći i prilikom porođaja i izuzetno su značajni za pravovremeno uočavanje i otklanjanje rizika po bebino zdravlje.

"Biti biznis lider podrazumeva pre svega odgovornost, posvećenost i spremnost za učešće u procesu identifikacije i promocije zajedničkih vrednosti, kreaciju vizije boljeg društva i aktivan doprinos transformaciji ove vizije u realnost. Mi ne smemo zaboraviti da je danas kriza morala daleko opasnija i smrtonosnija od ekonomske krize i zato je više nego ikad postalo neophodno podići nivo svesti o ličnoj, korporativnoj i društvenoj odgovornosti za pomoć i brigu o onima kojima je pomoć najpotrebnija, bez obzira kojoj grupi pripadaju. Drugim rečima, boreći se za ekonomske ciljeve ne smemo ni po koju cenu zanemariti socijalne ciljeve", izjavila je Maja Piščević, direktorka Američke privredne komore u Srbiji.

Borko Kovačević, direktor marketinga Microsofta za Balkan, istakao je da kompanija Microsoft kao lider u razvoju softvera, kao i druge IT kompanije koje su lideri u svojim oblastima, zajedno, ličnim primerom, snose veliku odgovornost u promociji društveno odgovornog poslovanja. "IT industrija omogućava privredni i civilizacijski rast, ali on nije moguć bez novih generacija i naša je obaveza da te generacije podignemo", izjavio je Kovačević.


UNDP i CocaCola System:
Brendiranje Vlasinskog jezera

Kancelarija Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) je u saradnji sa Coca-Cola Systemom pre dve godine započela projekat koji ima za cilj da podrži opštinu Surdulica u razvoju eko-turizma, najvećeg ekonomskog potencijala opštine i očuvanja okoline. Projekat traje do avgusta sledeće godine, do kada bi ova dva partnera u Opštinu Surdulica trebalo da investiraju ukupno 231.000 USD.

Sredstva su namenjena za promociju i brendiranje Vlasinskog jezera – kreiranje marketinške strategije i vizuelnog identiteta za turističku destinciju Vlasinsko jezero, izrada promotivnih i edukativnih materijala, izrada internet portala www.vlasina.rs i postavljanje znakova turističke signalizacije sa ciljem povećanja vidljivosti Vlasine.

Do sada je označeno više od 100 km planinarskih i biciklističkih staza, spremnih za predstojeću sezonu koja se otvara u junu. Rute su prilagođene šetačima i biciklistima različitih nivoa spremnosti i interesovanja, od porodica sa decom do naprednih biciklista.

Takođe, već je počela i obuka lokalnog stanovništva u oblasti turizma i zaštite životne sredine u okviru koje će se upoznati sa upravljanjem turističkom destinacijom i razvojem turističkih proizvoda.

Izrada turističke infrastrukture podrazumeva odmorišta za pešake, info-bilborde, igrališta za decu, platformu za gledanje ptica, sezonsku pijacu i obeležavanje pešačkih staza. Turistički vodiči biće licencirani i pripremljeni do početka sezone, a brend "Vlasinske domaćice" uskoro će biti predstavljen tržištu.

U okviru zaštite životne sredine u planu je i kupovina kvadricikla i kontejnera za odlaganje otpada, kao i unapređenje kapaciteta rendžerske službe.


Raiffeisen banka:
Nagrada časopisa "Global Finance"

Raiffeisen banka a.d. Beograd dobila je nagradu "Najbolja banka u Srbiji u 2012. godini" od uglednog finansijskog magazina "Global Finance". Ovo je osmo priznanje za najbolju banku koje je ovaj časopis dodelio Raiffeisen banci tokom 11 godina njenog poslovanja u Srbiji.

"Ova nagrada uglednog časopisa čvrst je dokaz uspeha koji je Raiffeisen banka ostvarila u 2012. godini. Za nas, ona je potvrda ispravnosti našeg pristupa u ovom ekonomski izazovnom okruženju, a pre svega našeg fokusiranja na kvalitet, razumevanja potreba klijenata, kao i dobro balansiranog i odgovornog pristupa proceni rizika", izjavio je Oliver Regl, predsednik Izvršnog odbora Raiffeisen banke.

Nagradu istog časopisa u kategoriji "Najbolja banka u srednjoj i istočnoj Evropi" dobila je i Raiffeisen Bank International (RBI), i to sedmu godinu zaredom. RBI je ovo prestižno priznanje dobila ukupno devet puta u deset godina. Pri donošenju odluke urednici "Global Financea" su kao kriterijume odlučivanja uključili: rast aktive, profitabilnost, kvalitet usluge, konkurentnost i inovativnost proizvoda.


Victoria Group:
Dvostruko priznanje

Kompanija Victoria Group nagrađena je istog dana dvostrukim priznanjem – za kvalitet proizvoda i za doprinos agraru. Ulje Iskon osvojilo je prestižnu statuetu za najbolji robni brend u kategoriji robe svakodnevne potrošnje – hrana, na konkursu Najbolje iz Srbije, koju tradicionalno dodeljuju Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, Privredna komora Srbije i dnevni ekonomski list "Privredni pregled". Victoria Group istog dana primila je i nagradu Brand Leader Award za oblast agrara, koju dodeljuje Mass Media International, kao organizator 9. regionalne konferencije Agrobiznis: prirodni, tržišni i investicioni brend Jugoistočne Evrope.

Zoran Mitrović, Victoria group i Rajko Čavorović, Victoria oilfoto: vreme

Akcija "Biramo najbolje iz Srbije" organizuje se već devetu godinu zaredom sa ciljem promovisanja vrednosti domaće privrede i utvrđivanja najprepoznatljivijih domaćih brendova, a ulje Iskon proglašeno je najboljim robnim brendom u kategoriji hrane. Osim toga, ulje vrhunskog kvaliteta koje proizvodi Victoriaoil, kompanija članica Victoria Group, naći će se i u svim većim trgovinskim lancima u Top Corneru – gde će biti predstavljeni i drugi pobednički brendovi konkursa "Najbolje iz Srbije".

"Iskon ulje je od svoje prve godine postalo sinonim za kvalitet i standarde, što je višestruko potvrđeno brojnim nagradama u zemlji i inostranstvu. Tržišno učešće u zemlji kao i obim izvoza u Evropsku uniju takođe potvrđuju tu činjenicu. Ali, nositi prestižno obeležje da ste najbolji iz svoje zemlje najveća je satisfakcija svake kompanije i proizvođača", izjavio je direktor fabrike Victoriaoil, Rajko Čavorović.


Henkel:
Rekordni rezultati

"Protekla 2012. godina je za Henkel bila najuspešnija do sada", izjavio je Kasper Rorsted, izvršni direktor kompanije Henkel. "Ostvarili smo odlične rezultate na izuzetno nestabilnom i konkurentnom tržišnom okruženju i, na taj način, ispunili i čak prevazišli finansijske ciljeve. Sva tri poslovna sektora su ostvarila rast profita uz porast tržišnog udela na svojim tržištima, a istovremeno smo ostvarili ambiciozne finansijske ciljeve koje smo postavili 2008. godine, za period do 2012. godine", dodao je Rorsted.

Iz kompanije je saopšteno da je Henkelova prodaja u 2012. godini iznosila 16510 milijardi evra, što predstavlja rast od 5,8 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Nakon korekcije jednokratnih dobiti, jednokratnih troškova i troškova restrukturiranja, korigovani operativni profit je povećan na 2335 milijardi evra, što predstavlja rast od 15,1 odsto. Prodaja u Istočnoj Evropi porasla je za 6,2 odsto na 2986 milijardi evra, dok je organski rast od šest odsto bio potpomognut prvenstveno poslovanjem u Turskoj i Rusiji. Zabeležena prodaja na tržištima u razvoju u Istočnoj Evropi, Africi, na Bliskom istoku, Južnoj Americi i Aziji (osim Japana) porasla je za 9,3 odsto na 7115 milijardi evra u datom periodu. Henkel za Centralnu i Istočnu Evropu (Henkel CEE) u 2012. godini prvi put je prešao granicu od tri milijarde evra u prodaji. Rast prodaje u regionu je iznosio 7,4 odsto u lokalnoj valuti, dok je prihod porastao 25 puta od ulaska kompanije na tržište Istočne Evrope. U protekloj godini, Henkel CEE je zaposlio 9200 ljudi, a najveće stope rasta zabeležene su u Rumuniji, Rusiji i u Srbiji, kao i u sektoru deterdženata i sredstava za čišćenje u Turskoj.

TDR:
Prodato 1,4 milijarde komada cigareta

Davor Tomašković (levo), predsednik uprave TDRfoto: tdr

Tvornica duhana Rovinj (TDR), jedan od vodećih proizvođača cigareta u Jugoistočnoj Evropi, u prošloj godini u Srbiji prodao je 1,4 milijarde komada cigareta i zadržao tržišni udeo od 7,6 odsto. "Uprkos negativnim trendovima i rastućoj ekonomskoj krizi, TDR je zadovoljan rezultatima ostvarenim na srpskom tržištu. Zahvaljujući prepoznatljivosti i snazi naših brendova, zadržali smo relativno stabilan tržišni udeo i nastavili sa širenjem poslovanja. Na srpsko tržište je u 2012. godini lansirano niz inovativnih proizvoda, a sa inovacijama nastavljamo i u ovoj godini i to lansiranjem novog izdanja Ronhilla, najjačeg brenda cigareta u jugoistočnoj Evropi", izjavio je na današnjoj konferenciji za novinare u Beogradu predsednik Uprave TDR-a, Davor Tomašković.

"Akcizno opterećenje u Srbiji je za samo tri godine poraslo više od 100 odsto, uz očekivani dalji rast. Uz to drastično povećanje i rastuću ekonomsku krizu, tržište cigareta u Srbiji je prošle godine palo za više od šest odsto, uz nastavak negativnog trenda u 2013. godini i, kako se predviđa, pad od oko 20 odsto. U takvim uslovima došlo je do pada profitabilnosti cele industrije uz značajan rast crnog tržišta, kao i povećanu potrošnju rezanog duvana", saopšteno je iz kompanije TDR.


CARLSBERG:
Nastavak stabilnog rasta

Pivara Carlsberg Srbija Grupa, kao deo jedne od najuspešnijih globalnih grupacija za proizvodnju piva, nastavila je stabilan rast poslovanja u 2012. godini u svim ključnim oblastima. "Uspeli smo da ostvarimo značajan rast ukupnog obima prodaje u 2012. godini, uz rast ključnog brenda LAV koji je ostvario rekordno učešće na izrazito konkurentnom tržištu. Brz tržišni prodor radler i sajder kategorija proizvoda takođe je doprineo našem poslovnom rastu. Stoga, mi verujemo da je brend LAV, uz iznenađenja koja planiramo, spreman da preuzme vodeću poziciju na srpskom tržištu piva do 2015. godine", rekao je Ralf Cigerlig, generalni direktor Carlsberg Srbija Grupe. On je dodao i da je opšti trend pada tržišta piva, koji je započeo u oktobru 2011, nastavljen i u 2012. godini, dok je premijum segment i dalje stabilan. "Carlsberg Srbija Grupa neće ulaziti u ‘cenovnu igru’ niti u ekonomski nezdrav damping, jer mi možemo da se oslonimo na brendove koji stvaraju vrednost kako za potrošače i partnere tako i za samu kompaniju", izjavio je Ralf Cigerlig.

Ralf Cigerlig, generalni direktor Carlsberg Srbijafoto: carlsberg

U 2012. godini, kompanija Carlsberg Srbija je uspela da održi rast tržišnog udela na rekordnih 27,4 odsto na kraju decembra. Prodaja celokupnog portfolija porasla je za dva odsto u 2012. godini, dok se ključni brend LAV prodavao više u odnosu na prethodnu godinu, ostvarivši rekordan tržišni udeo od 25 odsto uprkos padu od dva odsto na tržištu piva.

Iz istog broja

Intervju – Hom Parviz, generalni direktor hotela Hyatt Regency Beograd

Godina obnovljenog optimizma

 

Društveno odgovorno poslovanje

Sakura za sreću i prosperitet

 

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu