Dodatno

Strategija investicija

Zatečeno stanje: Kada je vlada dr Zorana Điniđića prionula na posao u februaru 2001. godine, u Ministarstvu pravde i lokalne samouprave zatečeno je haotično stanje sa puno nepravilnosti i nelogičnosti. Pravosuđu su "u nasleđe" ostavljeni haos i dugovi od 350 miliona dinara i to je bila startna pozicija s kojom je nova, znatno podmlađena ekipa Ministarstva pravde morala da se suoči. Kada se tome dodaju stari kadrovi koji su gledali kako da sklone pojedine predmete, a ne kako da pomognu da se reše problemi, zatim dodela 486 stanova i stambenih kredita bez valjanih kriterijuma i stalna oskudica sredstava u zatvorima, usled oktobarskih pobuna, može se videti koliko je zatečena situacija bila teška i delikatna.

Danas: Navedeni dugovi su ili sanirani ili reprogramirani, u Ministarstvo su došli novi nekompromitovani kadrovi, a zatvori su postepenom intervencijom iz budžeta Srbije obnovljeni.

Materijalna situacija i investicioni kapaciteti pravosuđa ostali su, nažalost, i dalje loši. Upravo usled tih teškoća, jedan od najprioritetnijih zatadaka – intenzivna kompjuterizacija pravosuđa Srbije – ostvaren je tek nakon dve godine, posle intenzivne obuke svih kadrova u pravosuđu koju je sprovodio Sektor za informacionu tehnologiju Ministarstva pravde. Danas se može reći da je počelo informatičko opismenjavanje ljudi u pravosuđu, u organima za prekršaje i ustanovama za izvršenje zavodskih sankcija Srbije.

U zatvorima je Ministarstvo pravde krenulo sa investiranjem u ljude, pa je započela intenzivna edukacija kadrova ustanova podsredstvom OEBS-a. U toku je obezbeđivanje boljih sigurnosnih sistema u zatvorima, delimično podrškom iz inostranstva, delimično sopstvenim sredstvima. Reč je, pre svega, o lokatorima za mobilne telefone i drugim sigurnosnim sredstvima koja će onemogućiti bekstvo ili zloupotrebe u samim ustanovama za izvršenje zavodskih sankcija.

Investiciona strategija bazira se na rekonstrukciji najfrekventnihjih sudova u Srbiji, pre svega Palate pravde i IV opštinskog suda u Beogradu, budućih apelacionih sudova u Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu i Beogradu, Trgovinskom i Višem trgovinskom sudu u Beogradu, kao i više manjih sudova u unutrašnjosti Srbije. Obavljena je prva od tri nabavke vozila za pravosudne organe a planira se i prodaja svih vozila na javnoj licitaciji – reč je o vozilima starijim od deset godina čije održavanje mnogo košta i koja uglavnom ne izlaze iz garaža. Posebno je značajna činjenica da će se na ovaj način ojačati efikasnost i vratiti dostojanstvo sudovima i pravosudnim organima, kao i znatno smanjiti problemi u istrazi i na dežurstvima koje su imali tužioci i sudije prilikom obavljanja svog posla.

Sumirajući, može se reći da se investiciona strategija Ministarstva pravde u periodu 2001–2004. godine sastoji u:

– 2001 – saniranje i reprogramiranje dugova iz prethodnog perioda

– 2002 – poboljšanje materijalnog položaja sudija i tužilaca

– 2003 – poboljšanje materijalnih uslova rada zaposlenih, poboljšanje materijalnog položaja sudske uprave i ostalih zaposlenih u pravosudnim organima i organima za prekršaje

– 2004 – rešavanje stambenih problema zaposlenih.

Kao što je istaknuto na početku, posebno je značajna rekonstrukcija Palate pravde i IV opštinskog suda u Beogradu. Naime, u Srbiji se trenutno vodi preko 250.000 sudskih sporova, za čiji je ishod zainteresovano više od dva miliona ljudi. Od tog broja, 40 odsto prođe kroz Palatu pravde u Beogradu i IV opštinski sud u Zemunu, kao jedini sud na teritoriji Beograda koji se bavi izvršenjima. Kroz ova dva suda godišnje prođe oko million ljudi. Obaveza izvršne vlasti jeste upravo da obezbedi građanima Srbije korektne uslove da prilikom rešavanja svojih problema što manje svog vremena troše u redovima, čekaonicama i slično. Ovakav vid investicija će to omogućiti.

Veoma je važno da se Ministarstvo pravde decentralizuje i omogući samim organima-potrošačima, uz rigorozniju kontrolu, da samostalno ili preko Uprave za zajedničke poslove republičkih organa, koja ima kadrovske potencijale za ovako delikatne poslove, realizuju gotovo sve javne nabavke. Tako je već delimično urađeno u oblasti javnih nabavki za sudove. Ministarstvo pravde nema ni kadrovske ni materijalne mogućnosti da se time bavi, osim u izuzetnim slučajevima.

Novine: Veliki izazov Vladi Republike Srbije u jeku borbe protiv organizovanog kriminala bilo je obezbeđenje adekvatnih uslova za rad ova dva specijalna odeljenja. Zadatak da se obezbede 4000m² neophodnog prostora za ove namene, priprema procesa od najvećeg rizika, maksimalan stepen sigurnosti objekta i zaposlenih, kao i optuženih lica, realizovan je za nepuna dva meseca.

Zahvaljujući timskom radu, razumevanju Ministarstva odbrane Srbije i Crne Gore, efikasnom i pravovremenom dejstvu Uprave za zajedničke poslove republičkih organa, Ministarstvu unutrašnjih poslova i Ministarstvu finansija koje je pratilo potrebe Ministarstva pravde Republike Srbije, ovo ministarstvo uspelo je da ostvari sve postavljene ciljeve. Krajem juna ove godine biće stavljeni u funkciju nova zgrada, pritvorska jedinica, sudnice, kancelarije i sigurnosni sistemi, i obezbediće se adekvatni uslovi za rad i bezednost zaposlenih, a materijalni uslovi za zaposlene u ovim odeljenjima već su obezbeđeni.

Ministarstvo pravde očekuje veliku pomoć američke vlade, koja će preko organizacije USAID izdvojiti pomoć od 870.000 USD za podršku ovih odeljenja. Prva grupa američkih stručnjaka provela je više od mesec dana sa ekspertima iz Ministarstva pravde Republike Srbije i konkretizovala njihove zahteve za podršku koju su dogovorili ministar pravde dr Vladan Batić i ambasador SAD u Beogradu Viljem Montgomeri.

Iz istog broja

Edukacija u krivičnopravnoj oblasti

Nataša Rašić, direktor Pravosudnog centra za obuku i stručno usavršavanje

Pretpostavka nevinosti

Radmila Dragičević – Dičić, sudija Okružnog suda u Beogradu

Zatvori u Srbiji – od nasleđa do reformi

Olivera Jelkić, savetnik ministra

Zaštita svedoka

Mr Silvija Panović-Đurić, pravni savetnik, Savet Evrope, kancelarija u Beogradu

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu