Dodatno

Strategija održivog razvoja Srbije

Tri potrebe budućnosti

Čista zemlja u skladu sa standardima EU

Glavni cilj Strategije održivog razvoja Srbije biće da uspostavi ravnotežu među tri ključna faktora održivog razvoja – ekonomskog rasta, socijalnog ravoja i zaštite životne sredine, zajedno sa racionalnim korišćenjem prirodnih resursa.

Ovaj novi temeljni dokument predstavio je potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić tokom Šeste ministarske konferencije "Životna sredina za Evropu". Na skupu u hotelu Kontinental koji je održan uporedo sa plenarnim zasedanjem u Centru "Sava", Đelić je predstavio viziju Srbije koja će za deset godina biti ekonomski razvijena, ali čista zemlja u skladu sa standardima Evropske unije.

U poređenju sa zemljama regiona, Srbija ima dobar osnov da to ostvari i postane regionalni lider u uvođenju čistih tehnologija. Rast bruto nacionalnog proizvoda (GDP) u 2007. godini dostigao je 8,2 odsto, što Srbiju čini zemljom koja se najbrže razvija u okruženju. Međutim, s druge strane, nezaposlenost je takođe visoka, dok je cena razvoja koju plaća životna sredina izuzetno visoka i kreće se od osam do 12 odsto GDP-a. Ovi problemi bi morali da se reše primenom Strategije održivog razvoja.

Inače, pojam "održivi razvoj" koji se često pominje poslednjih godina definisala je u prethodnoj deceniji Bruntlendova komisija koja je objavila izveštaj pod nazivom "Naša zajednička budućnost". Predsedavajući ove komisije, Džim Meknil definisao je održivi razvoj kao "razvoj kojim se ispunjavaju potrebe sadašnjosti, bez uskraćivanja mogućnosti budućim generacijama da zadovolje svoje potrebe".

Na Strategiju održivog razvoja Srbije se dugo čekalo i Šesta ministarska konferencija je bila prava prilika da se ona promoviše. Po rečima potpredsednika Vlade, ona je zasnovana na nekoliko globalno prihvaćenih principa – međugeneracijske solidarnosti, solidarnosti unutar generacije, otvorenog i demokratkskog društva, znanja kao nosioca razvoja, uključenosti u društvene procese, integrisanja pitanja životne sredine u ostale sektorske politike, principa predostrožnosti, principa po kome zagađivač ili korisnik sam plaća troškove proizvoda vezane za životnu sredinu, kao i proincipa održive proizvodnje i potrošnje.

Strategija se priprema u kancelariji predsednika Vlade Srbije uz finansijsku podršku Programom UN-a za razvoj (UNDP) i Švedskom agencijom za međunarodnu razvojnu saradnju (SIDA). Potpredsednik Vlade Đelić najavio je da će Strategija održivog razvoja biti konačno usvojena do februara 2008. godine.

Iz istog broja

Jedan rečni sliv

Cvetanje Tise

Dodatak pripremili: Slobodan Bubnjević i Jasmina Lazić

Intervju – Marek Belka, izvršni sekretar Ekonomske komisije UN-a za Evropu

Proverena metodologija za realne poduhvate

Intervju – Saša Dragin, ministar zaštite životne sredine

Povratak Srbije na poziciju odlučnog vizionara

Politika životne sredine u Jugoistočnoj Evropi

Balkanska zelena družina

Drugi pregled stanja životne sredine u Srbiji

Sedam poglavlja o (ne)rešenom

Beogradska procena

Put kroz panevropski jaz

Životna sredina za Evropu

Beograd između Kijeva i Alma Ate

Vreme životne sredine - povodom Šeste ministarske konferencije "Životna sredina za Evropu"

Mostovi za budućnost

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu