Dodatno

Muzej nauke i tehnike

U drugom krugu

 

U petak uveče, neposredno pred Noć muzeja, otvorena je nova stalna postavka Muzeja nauke i tehnike u zgradi nekadašnje električne centrale. Na ovom mestu na Dorćolu, neposredno iza Prve beogradske gimnazije, na uglu ulica Skenderbegove i Dobračine, publika u sređenom enterijeru sada može da vidi svakojake instrumente, alate, mašine i svakodnevne predmete koje su naučnici, inženjeri i zanatlije koristili u Srbiji tokom prethodna dva veka.

Mada stara zgrada električne centrale, koja sama po sebi predstavlja naučnu i tehničku baštinu Srbije, sa svojim oronulim spoljnim izgledom i starom fasadom, ne deluje nimalo reprezentativno, otvaranjem izložbe simbolično nazvane "Drugi krug", ona je ipak postala jedan od najvećih izlagačkih prostora u Beogradu sa ukupnom površinom većom od 2500 kvadratnih metara. Muzej trenutno ima dva izlagačka prostora: Galeriju i Otvoreni depo muzeja.

U Galeriji, koja se nalazi u zgradi same elektrane, predstavljeno je više od 400 predmeta iz 25 zbirki koji su organizovani u četiri celine ("Točak–mašina–motor", "Komunikacija", "Čovek i tehnika" i "Mera i broj"). Otvoreni depo se nalazi u pomoćnoj zgradi gde su nekada bile radionice električne centrale. Sada se tu nalazi oko 300 eksponata, rekonstruisan je ambijent gradskog stanovanja u Srbiji pre elektrifikacije, kao i jedne stare štamparije.

Stalna postavka Muzeja, mada viđena po raznorodnim izložbama, sada kad je predstavljena na jednom mestu, odiše svežinom i budi "duh prošlih vremena". Postavka je, kako kažu u Muzeju, "obogaćena dokumentima, fotografijama, audio i video materijalom iz muzejskog fonda". Deo postavke ima i komponentu interaktivnosti, što se pre svega odnosi na eksponate koji su u Muzej stigli kroz saradnju sa Festivalom nauke, poput magičnog bilijarskog stola ili Ejmsove sobe koja se nalazi u dvorištu muzeja.

Inicijalno je, u okviru projekta koji se realizuje uz podršku Ministarstva kulture i pomoću sredstava iz NIP-a, bilo zamišljeno da se zgrada centrale rekonstruiše i dogradi za potrebe Muzeja po projektu arhitekte Borisa Podreke, ali pošto se to nije dogodilo, Muzej je sam počeo da koristi postojeći prostor. U prvom koraku, a kroz učešće muzeja i zbirki iz Zajednice naučno-tehničkih muzeja Srbije, u zgradi centrale u avgustu 2009. godine postavljena je izložba "Naučno-tehnička kulturna baština Srbije".

Kako kažu u Muzeju, sadašnja izložba kao "izvod iz koncepta stalne postavke koji su uradili kustosi Muzeja u okviru Projekta rekonstrukcije i dogradnje" predstavlja "drugi korak na putu ka realizaciji buduće stalne postavke", te je stoga i nazvana "Drugi krug". Moguće je da će u nekom od krugova muzej dobiti i konačan izgled. Kako saznajemo, opština Stari grad će pomoći da se u kratkom roku započnu radovi na sređivanju fasade, a biće i drugih poduhvata rekonstrukcije.

Iz istog broja

 

 

 

Vreme nauke

Četrnaest

S. B

Jedna karijera

Potraga za zvezdama i snovima

M. Vidić

Café Scientifique (2/6)

Život je tamo negde?

Priredila: Jelena Jorgačević

Intervju – Ivanka Popović, predsednik Srpskog hemijskog društva

Nebo nad polimerom

Marija Vidić, Slobodan Bubnjević

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu