Kolumna

Navigator

Čiji je prst na česmi

Ako razmatrate šta bi mogao da bude perspektivan posao za vas u budućnosti, razmislite o nekom poslu u vezi sa brzom dostavom, čega god, jer će ta usluga biti sve traženija. Objašnjenje je jednostavno. Sve je više aplikacija koje vam nude kupovinu direktno sa mobilnog telefona ili kompjutera, s tim da mobilni postaje prioritet. Cilj je da se potrošač ukeba u intuitivnoj fazi, pre nego što stigne da razmisli da li mu to što kupuje zaista i treba, jedan klik odnosno dodir prsta i gotovo. Ostaje jedino da mu se kupljeno isporuči na najbrži i najlepši način, jer ako predugo čeka, takođe može da se predomisli. Tu, dakle, vi i vaš novi biznis stupate na scenu.

Nemojte previše oklevati (kao ni pomenuti kupac) jer imate fantastičnu podršku. Gugl, lično. Najnovija verzija Androida, M kao maršmelou, šesta generacija operativnog sistema koja se upravo pojavljuje, ide baš u tom pravcu. Android vam nudi novu opciju Now on Tap, što se može razumeti, to jest prevesti dvojako, kao "Na dodir prsta" ili kao "Na česmi". Oba prevoda su dobra.

Ideja Gugla je da vam na dodir prsta omogući da pristupite sadržaju koji vam trenutno curi sa interneta. Na primer, prijatelj vas zove da idete u bioskop jer je počeo da se daje Marsovac. Vi tapnete po početnom (Home) dugmencetu i bez izlaženja iz aplikacije za poruke otvara vam se stranica sa informacijom o filmu, bioskopima u kojima se daje i opcijom da rezervišete karte, odmah. I to je tek početak.

Sve što radite Gugl prati. Gledate nešto na Pinterestu, nikakav problem, omogućiće vam da to odmah kupite. Dogovarate se za kafu, softver prepoznaje ključnu reč, lokacije na kojima ste trenutno, nudi rešenje, a možete i malo da ga usmerite ako sami suzite izbor. Na dodir prsta su vam i informacije o sagovorniku (profili na društvenim mrežama), sve je uvezano shodno pretpostavkama o vašim potrebama u tom trenutku, bazirano na vašem dotadašnjem ponašanju na mreži. Znamo da Gugl zna šta smo radili, ali sada nam poručuje da može da nam pomogne i oko odluka koje tek nameravamo da donesemo.

Korisnici u Americi mogu odmah i da plaćaju preko Gugla (Google Pay). U Srbiji postoje slične opcije, ali preko drugih aplikacija i banaka. Rečju, sav proces završava se odmah, bez napora, gubljenja vremena i čekanja u redovima. Ali, ako ste kupovali nešto materijalno, neko to treba i da vam dostavi, gde želite i kada želite. A to je ono što u Srbiji nedostaje ili makar nije dovoljno razvijeno.

Razumljivo je i ako vam se ne dopada to što vas Gugl tako prepoznaje, prati, predlaže. Isto važi i za ostale aplikacije na mobilnom telefonu, pa i za one koji ne koriste Android, već neki drugi operativni sistem. Možete da ih ignorišete ili, bolje rečeno, izbegavate. Tako što ćete koristiti nepametni mobilni telefon ili se kloniti gmaila i sličnih skupljača podataka o vama.

Ali ste onda osuđeni na okrajke, ono što je preteklo, ako je preteklo. Na sedište u avionu, vozu ili autobusu koje niko već nije rezervisao telefonom, na lošije mesto u bioskopu, pod uslovom da karata uopšte ima, na duže čekanje u kafani jer niste naručili elektronski još iz kola. Najgore od svega biće kada vam na vašu primedbu prodavac preporuči da sledeći put koristite Gugl, to jest baš ono što ne želite. Jer, alternative neće biti.

Mada, organizovanje analognog biznisa u digitalnom vremenu takođe može biti poslovna niša. Mesto gde se čeka u redu, piše kredom ili mastiljavom olovkom, plaća kešom. Pod uslovom da vas ne izluđuje to što vas zovu – hipster.

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu