Kolumna

Navigator

Ćuti i krpi

Ukoliko koristite Majkrosoftov softver, nastojte da često posećujete veb sajt ove firme, pre svega onaj u Americi www.microsoft.com. Još ako koristite Windows XP, onda je poseta MS sajtu urgentna stvar. Ovaj operativni sistem, priznali su prošle nedelje predstavnici Majkrosofta, nosi grešku kritičnih razmera, koja omogućava upad u računar od strane neovlašćenih i neželjenih posetilaca. Zbog toga je na sajtu firme ponuđen odgovarajući "peč", tj. zakrpa, kojom se problem u potpunosti sanira.

Rupa u operativnom sistemu primećena je još pre šest meseci, o čemu su eksperti nekih firmi za softversku zaštitu obavestili Majkrosoft. Pošto u tom trenutku nije postojalo odgovarajuće rešenje, u kompaniji su se opredelili da oćute i mole se da ta saznanja ne dođu do hakera. To bi bila prava katastrofa, govore oni koji su upućeni u razmere problema, jer je nezakrpljeni računar ostavljen praktično "na izvol’te" i hakerima i virusima. Tek kada je rešenje nađeno, korisnici su obavešteni.

U kompaniji tvrde da ova rupa u sistemu nije zlorabljena i da nedavni virus MyDoom sa ovim problemom nema nikakve veze. Upozoravaju, međutim, da je "krpljenje" obavezno i da će hakeri sada, kada znaju da problem postoji, nastojati da ga nađu i iskoriste. Dodaju i da se najveći broj korisnika obično ogluši na poziv da "dotera" svoj softver, pa kasnije trpe ozbiljne posledice.

Da je samo to bila prošlonedeljna vest vezana za Majkrosoft ni po jada, niti bi se ime firme našlo na naslovnim stranama i u udarnim minutima vesti. Takav tretman zaslužila je informacija da je deo izvornog koda operativnih sistrema Windows 2000 i Windows NT dospeo na internet. E, to je već prava poslastica za hakere, jer uvidom u suštinu operativnog sistema ne moraju da traže rupe, već mogu natenane da kreiraju način kako će mu dohakati. Namestilo im se, što se kaže.

Izvorni kod softvera je najbolje čuvana tajna Majkrosofta i, sem nekoliko partnera od najvećeg poverenja, niko nema uvid u njega. Biće da je kod jednog od partnera popustila koncentracija, tek kod koji se našao na internetu sadrži i i-mejl adresu osobe iz kalifornijske firme Mainsoft. Za sada nije jasno da li je kod stvarno procurio iz tog izvora niti da li su hakeri do njega došli upadom kroz internet, ili je otkriven pošto što je firma otpisala neke od svojih računara a da pri tom nije obrisala hard diskove.

Do sada se kompanija uglavnom suočavala s piraterijom, što je kudikamo manji problem od provaljivanja izvornog koda. Čak se smatra da je piratisanje radnih verzija novog MS softvera dobra reklama za firmu – mnogo ljudi ga testira, a firma ne snosi nikakvu odgovornost za bagove.

Istraga je u toku, a oni koji su zaduženi da umanje značaj problema tvrde da je razotkriveni kod već malo zastareo, odnosno da je reč o verziji od pre dve godine koja je u međuvremenu unapređena. U ovom slučaju nikakve "zakrpe" ne pomažu jer je provaljena suština, te Majkrosoft upozorava da je stavljanje izvornog koda Windowsa na mrežu krađa intelektualne svojine, na šta će se reagovati na odgovarajući način. Ako se ikad dokopaju odgovornih, naravno.

Iz istog broja

Nuspojave

O smrti zlopamćenja

Teofil Pančić

Mala Vlada

Stojan Cerović

200

D. Ž

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu