Kolumna

Navigator

Digitalni vojnici

Ukoliko rat u Avganistanu dovoljno dugo potraje (a izgleda da hoće), američka vojska imaće priliku da u njemu isproba najnoviju komunikacionu opremu. Ovo ne bi bila vest za "Njujork tajms", na primer, da vojna komunikaciona oprema o kojoj je reč nije delimično nusproizvod civilne opreme, a ne obrnuto, što je do sada bio slučaj. Prvi "gedžet" koji su vojnici masovno prihvatili od civila jeste mobilni telefon, sprava koju ćete često videti u rukama oficira KFOR-a i SFOR-a (u mirnija vremena koriste ga i vojnici). Sada se najavljuje da bi vojnik budućnosti (koja je u srednjoj Aziji izgleda već počela) mogao u svojim bisagama da nosi i džepni računar, recimo Palm Pilot, i to isti onakav kakav se može naći u slobodnoj prodaji širom sveta. Jedina razlika u odnosu na "civilni" bio bi softver koji bi predstavljao pravi vojnički "organizator", zamenjujući sveske, olovke, knjige, rečnike i slične stvari pogodne za digitalizaciju, a neophodne vojnicima na terenu.

Ideju da bi pam pajlot mogao da se upotrebi u ovu svrhu dobio je penzionisani potpukovnik Čarls Stibrani 1997. godine, i to u Sarajevu, videvši spravu prvi put kod jednog rezerviste. Brzo je zaključio da bi džepni računar mogao da postane "švajcarski vojni nožić" XXI veka. Ubrzo je napustio aktivnu službu i osnovao sopstvenu firmu Warrior Solutions (www.warriorsolutions.com), nudeći upravo softver za džepne računare prilagođen aktivnim pripadnicima vojske. Njegova firma razvila je posebne verzije softvera za različite rodove vojske, a najagilnijima u prihvatanju ovog izazova pokazali su se u mornarici. Više od 12.000 oficira američke mornarice dobilo je Palm računare u poslednje dve godine, a obuka za njihovo korišćenje postala je sastavni deo vojne obuke. Ocena komandanata mornarice je da će korišćenje džepnih računara pre svega unaprediti vojnu administraciju, ali još uvek se ne razmišlja o tome da se oni masovno razdele i marincima (mada su neke jedinice to učinile koristeći sopstvene budžete).

Lepo bi bilo kad bi se ova "moda" primila i u Vojsci Jugoslavije. Činjenica da je kod nas služenje vojnog roka obaveza za sve stvara uslove da se informatička pismenost proširi i na one slojeve stanovništva koji ne bi imali drugu priliku da dođu u dodir sa računarom. Opremanje kasarni računarskim učionicama ne bi predstavljalo znatnu stavku u budžetu (manje nego uvođenje bilo kog modela novog naoružanja), vojna disciplina obezbedila bi domaćinsko staranje o opremi, a problem predavačkog kadra naprosto ne postoji. U svakoj generaciji i u svakoj jedinici uvek će se naći dovoljan broj regruta/vojnika sposobnih da obučavaju "klasiće". U krajnjoj liniji, ako komandanti ne vide nikakav drugi smisao ove obuke, barem mogu vojsci da instaliraju video igrice, tek da "džombama" ne oslabe refleksi.

Iz istog broja

Zona sumraka

Mali oglas

Ljuba Živkov

Nuspojave

Pad papirnate komete

Teofil Pančić

Reč

D. Ž

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu