Navigator
Instagram moje bake
Da li vaša baba koristi Tviter? Deda, majka? Ako vas ovo pitanje zabavlja, ako vam zvuči kao dobar vic, onda ste u ozbiljnom problemu. Sva je prilika da je vaša baka prva u istoriji porodice koja je kupila veš-mašinu ili električni šporet. Deda se otvorio za televizor u boji, verovatno i za crno-beli, prethodno. Ako sam pogrešio za jednu generaciju, to jest ovo se pre odnosi na vaše roditelje nego na babu i dedu, još bolje ćete razumeti o čemu pričam. Jer ste na granici za penzionisanje. A nemate još ni pedeset.
Jedna od prvih posledica tranzicije je nemogućnost zaposlenja kada zađete u "najbolje godine" kako to volimo da kažemo. Oni koji zapošljavaju prvo gledaju godinu rođenja pa se onda bave vašom karijerom koja može biti briljantna. Kao što je briljantan (bio) ajfon 3Gs, samo što ga više niko ne koristi. Ne zbog fenseraja već zato što ne može da "tera" sve moderne aplikacije koje su se posle 2009. pojavile. Šta će vam pametni telefon ograničene pameti ekvivalentno je pitanju šta će vam visokokvalifikovani radnik ograničenih mogućnosti.
Kontraargument je povećana popularnost čuvenog Nokijinog modela 3310 koji se, kako saznajemo, može naručiti iz Kine, ganc nov, tek proizveden. No, to samo potvrđuje tezu, taj model uzimaju oni koji od telefona traže malo, ali to malo mora biti stabilno. I jeftino, naravno. Tehnologija nam šalje lepu poruku za starost. Posle nekih godina, rekao bih prilično ranih, od vas će se očekivati da radite jednostavne poslove za male pare, ako uopšte naiđete na poslodavca namćora koji više veruje vašem iskustvu nego nečijoj mladosti.
Informaciona tehnologija najpre je promenila naše radno okruženje, kompjuterizovala ga i digitalizovala. Paralelno su se razvijali programi za obradu podataka, koji su se u međuvremenu pretvorili u big data. Sve vaše iskustvo, ono što smatrate najvrednijim, sada se nalazi u nekakvom klaudu, dok je vaša sposobnost povezivanja ili predviđanja koju ste takođe godinama sticali i koja je drugi adut na koji računate u kasnijoj karijeri, ukomponovana u neki algoritam. Koji se unapređuje na svakih nekoliko meseci, baš kao i telefoni i kompjuteri.
Sledeće pitanje je da li je kompanija za koju radite spremna da ulaže u vas, da li vam pravovremeno unapređuje opremu koju koristite ili smatra da vam je to nepotrebno, jer ionako ne koristite društvene mreže (glupe su) na kojima se sve više bazira ozbiljno poslovanje, marketing pogotovo. Postajete baba sa početka teksta od koje se ne očekuje da bude na Tviteru, sem komedije radi. Pritom, ono što je za vas i mene Tviter, za babu je bila veš-mašina. Za nameštanje programa na televizoru (i sata) već joj je bila potrebna vaša pomoć.
Kada se sledeći put nađete na poslovnom sastanku, osvrnite se i proverite da li imate najstariji model telefona i da li ste vi najstariji u prostoriji. Ako su oba odgovora potvrdna, jedino vas spasava ako je prostorija vaša.