Kolumna

Navigator

Jesu li vam roditelji zaista prijatelji

Znate koliko je ankul kada na mesto na koje volite da izlazite počnu da dolaze matorci. Izgleda da se upravo tako nešto dešava sa Fejsbukom. Jedno ozbiljno istraživanje u Britaniji pokazuje da korisnici interneta između 15. i 24. godine polako odustaju od sajtova za druženje jer su tamo u velikom broju počeli da dolaze oni desetak godina stariji od njih.

Što ne znači da su ovi mlađi batalili internet, već da se okreću nekim novim sadržajima. Kojim, za sada je teško reći, ali činjenica je da vreme sajtova za socijalizaciju, barem ovakvih kakvi su sada, polako prolazi. Majspejs je u velikim problemima, broj korisnika, samim tim i prihod mu dramatično opada i to u korist Fejsbuka. Što pokazuje da na internetu uglavnom ima mesta za jednog velikog igrača, ako je neko masovno okupljanje u pitanju, što ima svoju logiku.

U taj lonac sasvim fino staje i priča o tome da britanska televizija ITV prodaje sajt za pronalaženje prijatelja (Friends Reunited), koji je pre samo četiri godine kupila za 175 miliona funti. Sajt je prodat za samo 25 miliona što se pravda recesijom i zasićenjem tržišta. Frends Rijunajted više neće služiti za pronalaženje ljudi sa kojima ste prestali da se družite, a nedostaju vam, već za upoznavanje potencijalnih budućih životnih partnera. I to za one starije od pedeset godina, jer novi vlasnici sajta veruju da u toj generaciji postoji sjajan tržišni potencijal.

Nije to bez neke logike. Internet ovih dana navršava 40 godina postojanja, od toga poslednjih 15 kao zaista masovan medij. Ko se priključio sredinom devedesetih kao dvadesetogodišnjak, danas ima 35. Generacija koja danas ima preko pedeset internet je upoznavala na radnom mestu i oni, zapravo, tek otkrivaju socijalno umrežavanje.

Jer, ako je pre neku godinu bio blam da vam roditelji imaju Fejsbuk profil, to je danas sasvim uobičajena stvar. Ali se postavlja pitanje da li da ih stavite na listu prijatelja, ukoliko oni to zatraže. Ne znam za vas, ali meni bi to ličilo kao da im dozvolite da ostanu na žurci koju pravite.

S druge strane, ni roditelji koji traže novog partnera verovatno ne bi bili oduševljeni da im deca prečešljavaju listu prijatelja, još gore da im čitaju poruke u kojima nastoje da budu "ponovo mladi".

Dakle, ako zaključimo da ćemo se ubuduće okupljati na jednom mestu, bio to Fejsbuk ili neki drugi sajt koji će mu preuzeti primat, postavlja se pitanje da li druge socijalne mreže imaju budućnost. Imaju, pod uslovom da nude nešto specifično, da gađaju određenu grupu, generaciju ili već šta, po nekom vrlo jasno definisanom osnovu. Što je dobra vest jer daje nadu svim do sada neuspelim projektima lokalnih socijalnih mreža. Jer ako neko ima model za zbližavanje Britanaca u, khm, najboljim godinama, zašto da ne poverujemo da bi se tako mogli zabavljati i Balkanci.

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu