Kolumna

Navigator

Kad poruke utihnu

Kada žele da demonstriraju svoju posvećenost poslu, političari (i menadžeri) osvrnu se na to koliko dugo nisu bili na odmoru ili koliko su na njemu kratko ostali. Ne bih da zakeram, ali sklon sam da mislim da se time hvale pretežno oni koji nemaju bolje rezultate, međutim ovde je tema kvalitet odmora, koliko god kratak on bio.

Jer, odmor na koji ste poneli mobilni telefon ili tablet jednostavno nije odmor već fizičko odsustvovanje sa posla. Ne pravda vas čak ni ako se tokom odmora dopisujete sa prijateljima, suština je u blizini mobilnog telefona ili nekog drugog komunikacionog sredstva. Ako vam je uvek pri ruci, vi ste u najboljem slučaju u režimu "tihog hoda", kao kada dremate umesto da spavate.

Naravno, lako ćete naći brojna opravdanja zašto telefon mora da je uz vas. Najpre, ima kameru, a znamo koliko je važno zabeležiti koliko smo uživali. Iako praksa pokazuje da slike iz telefona mnogo ređe pokazujemo prijateljima nego one koje smo štampali. Telefon nas je navikao da škljocamo bez kontrole budući da nema troška.

Dalje, telefon je moćno komunikaciono sredstvo i pomaže nam da se snađemo u nepoznatom prostoru, naročito ako se izgubimo. Ima i poruka na koje moramo da odgovorimo brzo, a i rodbina i prijatelji zabrinu se ako im se ne javimo posle trećeg zvona.

Argumenti su jaki. Kao i cena koju plaćamo, a to je neodmaranje.

Ankete kažu da više od polovine ljudi, bili na odmoru ili ne, proverava mejl i poruke na telefonu najkasnije sat vremena po ustajanju i na manje od sat vremena pre spavanja. To je, kažu psiholozi, put ka zavisnosti. Kockar igra da bi dobio i svaki novi dobitak ga motiviše da igra dalje, bez obzira koliko izgubi u međuvremenu. Tako se i mi nadamo nekoj dobroj poruci i kompulsivno se hvatamo telefona da vidimo da li je, konačno, stigla. Isto važi i za poziv.

Zato je pravi odmor samo odmor bez komunikacije, makar trajao dva dana. Ne morate da budete sasvim "neodgovorni" i da telefon uopšte ne ponesete sa sobom. Ali, uključujte ga tek posle neke faze odmaranja, recimo kada se vratite sa plaže ili bazena, ili pre nego što odete na večeru. Obavezno ga isključite noću.

Ako je to za vas neizvodljivo iz bilo kog razloga, onda je vaš problem drugačiji i veći. Ako postoji informacija zbog koje morate da dežurate, onda nije trebalo ni da idete na odmor ili tamo niste zbog sebe. Ako postoje ljudi sa kojima je neophodno da budete u neprestanom kontaktu, onda ste sa pogrešnima na odmoru. Umesto da se rešite stresa, a tome odmor prevashodno služi, vi ga podgrevate, a povremeno i pregrevate, jer fizičko odsustvo sa mesta koje vas više interesuje (posao) može snažno da isfrustrira. Toliko da radije brojite dane do povratka kući umesto one do odlaska na odmor.

Ako ste se prepoznali u ovom tekstu, dobro razmislite u šta ste se i vi i vaš život (i odmor) pretvorili. Ako niste, onda ste ili majstor poricanja (teži slučaj) ili jednostavno ne koristite telefon.

Iz istog broja

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu