Navigator
Najbolje na mreži
Nije malo onih koji posle nekoliko godina "surfovanja" zaključe da "na internetu nema ničeg interesantnog", odnosno da ne shvataju kako neko može sate i sate da provodi ispred ekrana. Nije da propagiramo krivljenje kičme i iritaciju očnog živca, ali svima koji sumnjaju u kvalitet i kvantitet mreže toplo preporučujemo ovogodišnje laureate Vebi nagrade (Webby awards, vidi sajt www.webbyawards.com).
Ovo je sedma godina kako se Vebi dodeljuje i ova nagrada se danas smatra najprestižnijom kada je reč o internetu. Sličnosti sa Oskarom iscrpljuju se na činjenici da im je postojbina Amerika i da se za svaku kategoriju nominuje pet kandidata. Inače, svako se može prijaviti (ove godine nominacije su došle iz 80 zemalja, a pobednici su iz čak 24 što je rekord do sada). Nominacije određuju članovi Međunarodne akademije za digitalnu umetnost i nauku, njih 480.
Postoji trideset kategorija plus kategorija Dolazeća zvezda, u kojoj nema nominacija već se pobednik određuje na osnovu posećenosti sajta, po Nilsen-Netrejting kriterijumu. Ove godine u ovoj kategoriji pobedio je sajt Snepfiš (www.snapfish.com), koji posetiocima omogućuje objavljivanje fotografija iz privatne zbirke, te pravljenje foto-albuma i štampanje istih (uz slanje na kućnu adresu) za određenu nadoknadu.
U svakoj kategoriji dodeljuju se nagrada žirija i nagrada publike, a posebno je interesantno kada se ukusi poklope. Ove godine to se dogodilo u 11 kategorija.
Vebi se obično dodeljuje u San Francisku, no ove godine je uvedena nova praksa. Čitava ceremonija održana je 5. juna na mreži, a pobednik (za razliku od Oskara) svoju radost mogao je da izrazi u samo pet reči (!) što je dodatan test kreativnosti.
Spisak nagrađenih i nominovanih na vrlo dobar način ilustruje današnji internet. U kategoriji vesti žiri je nagradu dodelio servisu vesti koji odskora neguje Gugl (news.google.com), dok se publika opredelila za BBC (news.bbc.co.uk). Guglov koncept je kompilacija vesti iz svih raspoloživih izvora, praktično bez urednika.
Ukusi publike i žirija poklopili su se kod Amazona (najbolji komercijalni sajt), Pejpala (najbolji u finansijskoj kategoriji) i Ibeja (najbolji servisni sajt). Na izvestan način to daje legitimitet nagradama, budući da je reč o sajtovima koji zaista dominiraju mrežom u svojim kategorijama, što znači ni žiri ni publika nisu "umetničarili".
Među ovogodišnjim laureatima interesantno je izdvojiti najbolje lične prezentacije, pre svega jer ukazuju u kojoj meri internet može da se iskoristi za ličnu promociju (mada pobednici impresioniraju i tehničkim i dizajnerskim rešenjima).
Takođe, vredan pomena je i sajt Grčke pravoslavne crkve u Americi (www.goarch.org), koji je dobio glasove publike u kategoriji Duhovnost. Sajt je dobar putokaz domaćim sajtovima slične orijentacije jer na pravi način spaja internet medij s pravoslavljem, prezentujući odgovarajući sklad dizajna i sadržaja.
Ako ništa drugo, Vebi nagrada vam daje sliku o internet modi. Ukoliko pobednike i inače posećujete, u trendu ste, u suprotnom eto dobre prilike da otkrijete da je internet daleko od dosadnog i već viđenog.