Kolumna

Navigator

Skupoceno glasanje

Vatrogasci i hitna pomoć glavnog grada SAD uskoro će biti opremljeni laptop računarima povezanim na internet bežičnim putem, što bi trebalo da ubrza i poboljša komunikaciju između ekipe na terenu i centrale. Prema pisanju "Vašington posta", dosadašnja radio veza pokazala se kao nedovoljno sigurna budući da je često "gutala" čitave delove rečenice stvarajući konfuziju u trenucima kada je to najmanje potrebno. Projekat košta milion dolara, odnosno deset puta manje od neuspelih predsedničkih izbora u Srbiji.

Mnogi mediji i pojedinci već su računali šta se sa tih deset miliona ovde moglo uraditi, pa se mi time nećemo baviti (niti su tu moguće direktne i bukvalne analogije). Ta cifra je naprosto zgodna kao reper koliko novca ima smisla ulagati u sistem za sprovođenje izbora, tačnije rečeno u njegovo digitalizovanje. Jer, zbog sablažnjavanja nad izbornim zakonom i biračkim spiskovima, malo su skrajnute informacije o tome da 17 opštinskih uprava u Srbiji nema računare ili ih ne koristi u izborne svrhe. Sreća pa mobilna telefonija pokriva većinu biračkih mesta pa su se rezultati mogli relativno brzo dojaviti "tamo gde treba".

Ako vam je i dalje nejasno kakva je veza između srpskih izbora i vašingtonske hitne službe, recimo da je to bežična veza. Tamo novac nije bio (najveća) prepreka unapređivanju sistema, već činjenica da sistem nije postojao. Razvojem bežičnog interneta velike brzine omogućeno je umrežavanje računara u pokretu, poput pomenutih laptopova. Bežični internet nad Srbijom ili barem nad njenim većim gradovima omogućio bi digitalizaciju glasanja, ali to nije naša realnost u narednih deset godina. Ono što jeste realno to je bolja upotreba onoga što imamo sada, postojećih računara i postojeće mreže na koju se može pristupati sa bilo koje telefonske linije u državi i to preko jedinstvenog broja. Samo jedan računar u svakoj opštini, odvojen za izbore i povezan u mrežu, ubrzao bi prebrojavanje glasova i dodatno smanjio prostor za manipulacije. U međuvremenu mogao bi da se koristi za sređivanje biračkih spiskova.

Demokratski izbori danas su nezamislivi bez korišćenja informacionih tehnologija, pa i interneta, što ne znači da modernizacija obavezno donosi savršenstvo. Protivnicima preterane digitalizacije u svetu vetar u leđa dali su izbori u SAD dvehiljadite. Jedna od njih, Rebeka Merkuri, tvrdi da je za ispravnost glasanja neophodno da iza svakog glasača ostane papirni trag u vidu biračkog listića. Ona je veliki protivnik glasanja na internetu i tvrdi da se (pored manjka fizičkog dokaza o glasanju) radi o nesigurnoj mreži u koju je lako upasti, a posledice su onda nesagledive. Uostalom, više o tome možete pročitati na njenom sajtu www.notablesoftware.com gde se nalazi mnogo odličnih linkova na temu kompjutera i glasanja. Kompromisno rešenje nudi firma Demotek (www.demotek.net) kombinujući kompjutersku kontrolu i prebrojavanje s klasičnim zaokruživanjem kandidata.

Iz istog broja

Zona sumraka

Diskretni šarm buržoazije

Ljuba Živkov

Nuspojave

O ekstremnoj umerenosti

Teofil Pančić

Let

D. Ž

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu