Kultura

Balet Pesnik Čajkovski

Originalnost „po ključu“

Libreto, režija i koreografija: Lidija Pilipenko
Narodno pozorište

Izgleda da jedino što opstaje, kada je reč o našoj plesnoj sceni danas, jesu celovečernji neoklasični baleti. Redom prema njihovom nastajanju Nižinski (kor. K. Simić), Dr Džekil i Mr Hajd (kor. V. Logunov) i kao najnoviji Pesnik Čajkovski, za koji je libreto, režiju i koreografiju osmislila Lidija Pilipenko. Svaki od ovih komada, bežeći od stereotipne forme baletske predstave, pronašao je nešto što ga čini najpre prepoznatljivim i navodno osavremenjenim. Nižinski je izazvao malu revoluciju futurističkim scenskim dekorom, Dr Džekil i Mr Hajd uvođenjem bubnjara u baletski muzički milje, dok nas je Čajkovski već u startu iznenadio Puškinovim stihovima u interpretaciji Petra Kralja, koji se uklapaju u atmosferu, zahvaljujući i primerenoj intonaciji velikog glumca. Što se tiče samih koreografija, strukture pokreta, stvari se nažalost ne pomeraju, mada bi bilo nepravedno ne reći da se u baletu Logunova osetio nagoveštaj novog. Kada sve to imamo u vidu, niko nam ne može zameriti ako uskoro počnemo da nagađamo kakvu će novu lozinku originalnosti smisliti autor nekog budućeg baleta, a da to nije sâm pokret.

Vratimo se Pesniku Čajkovskom, koji nas vodi upravo tom tankom linijom između "klasične" prošlosti i očigledno još neispitane budućnosti. Osnovni elementi našeg sindroma neoklasike i ovde se manifestuju kroz: opšti utisak priredbe koja treba da opčini gledaoca, takoreći istovetan izbor glavnih igrača, fragmentiranost po slikama kao rediteljski postupak, visoko estetizovan i osavremenjen dekor (Boris Maksimović), naglasak na inovativnom osvetljenju, romantične kostime (Božana Jovanović), težnju ka dramatičnom efektu, kao i čvrsto neodstupanje od prevaziđenih koreografskih stilova.

Oslonjen na proverene, pouzdane elemente (neo)klasike, Pesnik Čajkovski, i pored mnogih dobrih ideja autorke Pilipenko, ipak ostaje tek na nivou pokušaja precizno komponovanih, letargičnih i poetizovanih slika kao simboličnih znakova vremena i života Čajkovskog. Pored raskošnih dekora i kostima, Patetične simfonije i delova iz opere Evgenije Onjegin (pohvale orkestru i dirigentu Vesni Šouc), ovaj balet nudi sporu prefinjenu dinamiku, složenost i okoštalost plesne teksture i mnogo, mnogo klasične igračke ekspresije. Zbog velike želje da se dopadne, ali koreografski teško oblikujući interesantnu zamisao, ovaj komad nema snagu da iznese strukturu i dramatiku tako jake priče.

Kroz dva čina, odnosno sedam slika pratimo nadahnuće stvaranja, ali i tragični usud genijalnog kompozitora, kroz likove koje je muzički oblikovao i likove iz stvarnog života. Sledeći razvoj dubokog košmara Čajkovskog neposredno pre njegove smrti, već od samog početka opraštamo se od njega zajedno s junacima njegovih baleta i opera. Te slike s početka i samog kraja ovog dela, ma kako rešene, možda i najviše nose u sebi snagu sentimenta i prisnosti prema glavnom junaku. U ostalim slikama, osim kroz stihove Puškina i glas Petra Kralja, zapravo ne osećamo nemir njegove nadolazeće tragedije. Takav izostanak najviše smeta u slici Muzika, u kojoj uz sav trud ne možemo da razlučimo duševni razdor junaka od veselog mahanja i poigravanja "belog" ansambla. Primedbama se mogu dodati i poneka nepotrebno očigledna rešenja: sa Nadeždom fon Mek, ženom svog života koju nikada nije video, Čajkovski igra kroz osećajne duete, ali loše rešenim "opipavanjem" praznog prostora, tj. nevidljivog; zanimljiva scena dvoboja, nažalost, završava u pukom manirizmu.

Ne vredi da se pitamo zašto, neki kažu da je to tradicija, ali i Pesnik Čajkovski je imao dve premijere. U glavnoj ulozi, redom Konstantin Kostjukov i Konstantin Tešea. Iako svaki na svoj način predano ulaze u novi lik, osetno je da se Kostjukov suočava s problemom glumačkog identiteta. To nimalo ne čudi, jer posle Grka Zorbe, Nižinskog, Dr Džekila, sad Čajkovskog, ovaj "kraljevski" igrač nepravedno je gurnut u koreografski kliše koji počinje da ga pritiska u smislu preglumljavanja. Zato je time još neopterećeni Tešea sasvim smireno i sigurno, bez ikakve glumačke začudnosti u izrazu, lako skliznuo u poetiku glavnog lika. Njihove partnerke, Duška Dragičević i Olga Olćan (Nadežda fon Mek), otkrile su različite karaktere jedne iste uloge. Dok nam je D. Dragičević otmeno i ubedljivo pričala o sudbini jedne žene, O. Olćan je isijavala energiju iz pokreta, mada bez naročitog unutrašnjeg rafinmana. Ako Mila Dragičević, kao Tatjana, bude pokazala samo malo više strpljenja da nam s razumevanjem sve ispriča, to će biti dovoljno za uspeh. Nasuprot njoj, sasvim mlada balerina Milja Đurić (držimo joj palčeve za dalje) s ovako zahtevnom ulogom našla se baš u (ne)milosti sudbine. Iako nepotpuno profilisana, pažnju je privukla uloga Sudbine, ali najpre zbog dvojice posve intrigantnih igrača, Svetozara Adamovića i Aleksandra Ilića, jedan dominantan, drugi tek u igračkom usponu. Pomenimo i simpatičnu "zatvorenost" Denisa Kasatkina (Lenski, Onjegin), ali pitamo se da li od koreografa uvek dovoljno istraženu i dobro primenjenu.

Najzad, večitoj dilemi da li gledati prvu ili drugu predstavu nema mnogo mesta. U obe se mogu videti pojedine odlično ostvarene role – prva predstava je možda konzistentnija zahvaljujući ukupnom iskustvu igrača, druga nešto novija.

Iz istog broja

Film Poslednji samuraj

KUD Samuraji

Ivan Jević

Koncert Zabranjeno pušenje (Sarajevo)

Josip Broz Hase

Dragan Kremer

TV manijak

Ko spotovi na Palmi

Dragan Ilić

Intervju - Dragan Mićanović, glumac

Lebdenje nad scenom

Sonja Ćirić

Pozorište - Mletački trgovac u Jugoslovenskom dramskom pozorištu

Porcija vrhunske glume

Ivan Medenica

Moderna arhitektura u Beogradu

Između nove epohe i Crne Trave

Branislav Dimitrijević

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu