Kultura

Drugačiji triler - Otadžbina

Pepeo bez bašte

Firer u Berlinu, Čerčil u izgnanstvu, a sve to 1964! Ovako je postavljena scena za Herisov vanserijski triler koji je pre svega moderni moralitet, priča o Zlu kao skrivenoj istini pompezne "otadžbinske" retorike

Poigravanje s mogućnostima alternativne istorije iliti metod šta-bi-bilo-da-je-bilo jedna je od književnih caka osobito dragih autorima SF-provenijencije; mogućnosti koje ovaj metod pruža ipak su daleko šire, a sama je ta stvar – to preraspodeljivanje karata unazad – nesumnjivo prenapučena filozofskim i metafizičkim konotacijama koje veštom i ambicioznom piscu (scenaristi, režiseru) pružaju nedogledne mogućnosti i nude izazove kojima je nemoguće odupreti se. Obično se izabere jedan trenutak u "realno dogođenom" istorijskom vremenu, i događanja odatle pa nadalje & ubuduće se "zakrive" na neku sasvim drugu stranu od one o kojoj svedoče udžbenici istorije ili kolektivno epohalno pamćenje i iskustvo. Može se i nešto drugačije: kreirati više različitih opcija događanja, kojima je poslednji zajednički Koren U Vremenu ona tačka na kojoj su se dešavanja počela odvijati u različitim pravcima, obično zahvaljujući nekoj banalnoj sitnici koja je – eto nama neke vrste "teorije haosa" na delu! – promenila tok neke istorije, bilo opšte ili tek lične. Druga je stvar šta na kraju od svega toga ispadne: život je nekom majka, a nekom maćeha, pa tako neko, recimo, snimi barem gledljivu limunadesku kao Sliding Doors, a neko krajnje malerozan porodi Balkanska pravila! Na nešto "prizemnijem" nivou, ove vremensko-čvorišne zvrčke mogu pružiti makar bizarnu zabavu prožetu srsima "neutvrdivog" porekla: čitaocu/gledaocu nije baš svejedno kada se suoči sa "nedogođenom istorijom" koja po ubedljivosti i verovatnosti (ostvarivosti!) ne zaostaje za onom navodno Jedinom Stvarnom, onom u kojoj mislimo-da-živimo u trenutku ispisivanja ovih redova i u kojoj je, na primer, Džordž Buš Ml. predsednik SAD, Voyager 1 i 2 lete prema Ortovom oblaku na rubu Sunčevog sistema, a Aca se Lukas za to vreme (iliti sinhrono) zblanuto suočava s blago parafizičkim problemom Prazne Lične Karte…

Britanac Robert Heris – bračno stanje: zet Nika Hornbija! – svoj je valjda ponajbolji, desetak godina stari triler Fatherland (Otadžbina; preveo Aleksandar B. Nedeljković; Laguna, Beograd 2002) smestio upravo u jednu mračnu nikada-dogođenu-istoriju: u Hitlerov Berlin 1964! Wermacht & co. dobili su rat i pretvorili vasceli evropski Istok (uključujući evropsku Rusiju) u svoje robovske kolonije, a Zapad (tj. Evropsku uniju!) u manje-više vazalske državice koje pokorno mašu repom čim se već sasvim omatoreli Hitler ljutito nakašlje. Hladni rat je ipak tu, ne brinite, ali vodi se između Vašingtona i Berlina; i detant je takoreći na pomolu, a za njega je najzaslužniji Jedan Od Kenedijevih, inače traljavo maskirani antisemita… Promenilo se, dakle, mnogo toga, ali neke stvari uvek ostaju iste! Napupele jugend-pionirke obeležavaju Firerov 75. rođendan. Čak i Bitlsi praše svoje rane hitove, što se u Nemačkoj drži tek negroidnom dernjavom. Deni Smiricki iz prekrasnih džezerskih knjiga Jozefa Škvoreckog snašao bi se u ovoj Herisovoj stvarnosti kao riba u akvarijumu. Jedna naizgled rutinska istraga dovodi prestoničkog policijskog inspektora Ksavijera Marta (čiji je background, posve ironično, razvijan po uzoru na najtipičnije predstavnike američke hard boiled škole: rezignirani razvedeni usamljenik bez političkih ili bilo kojih drugih iluzija, ali sa i dalje raskravljivim Ljudskim Srcem koje ga ipak povuče da ne pitajući za cenu potraži pravdu, što će reći – nevolje) do nezamislivih otkrića koja će ne samo preobratiti/uništiti njegov dotadašnji život, nego će možda – to morate sami da otkrijete! – i da iznova napiše, da iz logorskog pepela rekonstruiše zatomljenu istoriju evropskog kontinenta od dolaska nacista na vlast. Heris tako čitaoca uvodi u vrtlog zbivanja u kojima se korak po korak razotkriva zlikovačka i nakazna suština jednog bestijalnog poretka koji je sve svoje monumentalne zločine zabašurio iza pompezne fasade i moći Ratnog Pobednika kojem se čak i "slobodni" ostatak sveta ulizuje uljuljkan famoznom "realpolitikom"… U ovoj je, dakle, alternativnoj istoriji Vinston Čerčil – kao metafora, pre svega – gubitnik i istorijski magarac, i živi zaboravljen u kanadskom izgnanstvu.

U veštini pisanja i poznavanju zakonitosti žanra Herisu je teško naći ozbiljnu mahanu: njegov je prikaz posleratnog, nikad-sagrađenog Berlina (modeliranog po stvarnim skicama Alberta Špera!) upravo fascinantan, kao i veština karakterizacije likova i građenja permanentne tenzije kojoj teško da može konkurisati bilo koji "realnoistorijski" suspense. Minuciozni mehanizam konstruisanja "alternativne istorije" tako je dobro zasnovan da su vrlo retka iskliznuća u proizvoljnost i neubedljivost; Heris je, uostalom, za potrebe ove knjige dugo okapao po najrazličitijim bibliotekama i arhivima, i mnogi su od likova romana "istorijske" ličnosti – osim što im je Heris promenio sudbine i produžio živote…

Radi se, dakle, o trileru najvišeg reda, ali to možda ne bi bilo "dovoljno" da Fatherland preporuči svakome ko, mimo kanonizovanih žanrova, traga za Dobrom Književnošću. Otadžbina je, međutim, žanrovski roman koliko i Pekićevo Besnilo – dakle sasvim, a ipak – nimalo! Odnosno, u pitanju je "visoka" književnost koja se razbaškarila u kaobajagi profanoj formi trilera na radost i jednog i drugog, uzbudljivi moderni moralitet, cinična – ne i nihilistička! – priča o Zlu sakrivenom iza standardnih rituala Moći i obožavanja paganskih idola Države i Nacije, koji tobože za Zlo "nisu sposobni", a ako i jesu, to se ne sme znati jer bi sasulo celu otadžbinsku koncepciju u paramparčad. O tom postepenom ljuštenju kore iluzija o "otadžbinskom", dovedenom do zlikovačkog apsurda u jednom manijakalnom režimu – kao o izborenoj slobodi koja se plaća najvišom cenom – pri/o/poveda Robert Haris u ovom romanu. Glavna hrana zla je zlo samo, zlo koje je toliko veliko, sistematsko i iznad svega sumanuto i besmisleno da "pristojni ljudi" naprosto odbijaju da poveruju da je "to sve baš tako" – blentavoj, ako već ne svesno hipokritskoj "objektivnosti" (toj velikoj boljci mišljenja o Zlu!) nekako se čini da je sve to ipak preterivanje i hladnoratovska propaganda… A oko Osvjenćima i Treblinke, oko Jasenovca i Manjače, bašta je izgažena, pepeo je rasprhnut, ali uvek će se naći neko da tu izoranu zemlju razgrne, da pronađe trag zločina, da razgrne mrak, da izroni skelet koji će svedočiti o poganoj naravi svake otadžbine koja, kao neki dragstorvampir, neprestano veselo bubri sisajući ljudsku krv.

Iz istog broja

Američke muke sa Sadamom

Puč, atentat ili rat

Duška Anastasijević

Izložbe

Signposts,Lana Vasiljević

Slobodan Jovanović

Film

Fatalna žena

Maja Uzelac

TV manijak

Lepenke u kostimima

Dragan Ilić

Strip - "Mrak" Bojana Redžića

Ples linija

Zoran Penevski

Nenad Čanak preslušava Govedinu

Jaka frustracija, dobra muzika

NENAD ČANAK

Otvoren 43. Oktobarski salon

Narodna radinost i digitalna radost

Sonja Ćirić

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu