Pozorište
Rob muža, rob društva
Anđelka Nikolić: Rasvetljavanje slučaja serije ubistava trovanjem u Ćuprijskom okrugu sedamdesetih godina 19. veka; dramaturg Dimitrije Kokanov; koprodukcija
Namera rediteljke je bila da publiku uvuče u svoju predstavu i da je učini učesnikom u suđenju. To je postignuto na taj način što publika sedi u krugu, a glumice (Ivana Nedeljković, Jasmina Dimitrijević, Jelena Cvijetić, Katarina Mitrović i Maja Jovanović Spasojević) sede među nama povremeno ulazeći u centar kruga tj. pozornicu. Ovo sedenje u krugu, uz povremeno uključivanje publike u predstavu, asocira na radionice drame u obrazovanju koja se vrlo često bavi edukacijom radioničara o društveno osetljivoj temi, te se ne možemo oteti utisku da je rediteljka nameravala i nas da poduči. Predstava počinje onako kako mnoge radionice drame u obrazovanju počinju – svojevrsnim zagrevanjem. Glumice više puta razmenjuju mesta sa publikom igrajući kroz improvizaciju različite načina podrške i humanog odnosa među ženama. Publika se uključuje u predstavu tako što dobija određene zadatke – neke od nas su igrale svedoke (vaša kritičarka je igrala bricu svedoka u jednom od slučajeva), a neke sudije. One koje su igrale sudije izjašnjavale su se na osnovu iznetih dokaza o presudi i onda se ta presuda publike suprotstavljala stvarnoj presudi. Na ovaj način publika zaista postaje deo predstave, ali ne na način da može da utiče na promenu toka radnje već samo da bude svedok koji po potrebi može biti “prozvan” u rekonstrukciji sudskog procesa. Dokumentarni materijali se prepliću sa lirskim momentima u kojima ponovo prepoznajemo odnos patrijarhalne zajednice prema ženi i koji ukazuju koliko je duboko ukorenjeno verovanje da žena mora biti podređena muškarcu i stalno u službi porodice.
Glumački pristup je na sredokraći između voditelja radionice i glume u dokumentarnom teatru. Glumice igraju sa distancom u odnosu na lik i ali sa povremenim ekspresivnim momentima (upečatljiv gest ili govor u dijalektu) koji imaju za cilj da naprave razliku između brojnih likova koje igra svega nekoliko glumica. No, cilj predstave nisu glumačke bravure u prikazu različitih karaktera već koncentrisano i uporno pričanje različitih priča o istoj temi – nasilje nad ženom i pokušaj žene da se od nasilja odbrani nasiljem kad već drugog izlaza nema.
Takođe, važno je primetiti da je ovo predstava o ženama, da ju je osmislila žena, da u njoj igraju žene i da 90 odsto publike takođe čine žene. Zato predstava spontano postaje svojevrsno gradnja novog, savremenog ženskog identiteta na temelju kritičkog preispitivanja patrijarhalnog nasleđa. Prostor KC Magacin je dobro izabran za ovaj tip predstave jer istovremeno daje utisak intimnosti, ekskluzivnosti i alternativnosti čitavom projektu koji je, objektivno gledano, nastao u saradnji institucionalnih i umetničke grupe Hop.La. Predstava Rasvetljavanje slučaja serije ubistava trovanjem u Ćuprijskom okrugu sedamdesetih godina 19. veka nastala je kao koprodukcija Knjaževsko-srpskog teatra Kragujevac, Puls teatra Lazarevac, Seoskog kulturnog centra Markovac i Umetničke grupe Hop.La!
Za kraj valja istaći da je ova predstava po svojoj tematici najbliža Uspavanki za Aleksiju Rajčić (Narodno pozorište u Beogradu), ali je po načinu igre deo značajnog i uticajnog pozorišnog pravca koji zovemo dokumentarni teatar. Predstavu svakako vredi videti jer na teatarski način postavlja važno pitanje: da li je nasilničko ponašanje savremena boljka ili je deo šireg društvenog okvira koji je prisutan od osnivanja savremene države Srbije?