Meridijani

Ljubljana–Zagreb

PODELJENA JAVNOST: Referendum o evropskoj arbitraži

Bolju ponudu dobiti neće

Nakon prospavane noći, slovenačka politička scena podijeljenija je nego ikad. Rezultat referenduma o arbitražnom sporazumu pokazao je koliko su duboke razlike u mišljenju između vladajuće koalicije i njima naklonjenih stručnjaka i opozicije i njenih pristalica. I dok premijer Borut Pahor i predsjednik Danilo Tuerk govore o novom poglavlju u odnosima između Slovenije i Hrvatske, opozicija koristi puno teže izraze.

Ustavni sudac Tone Jerovšek rekao je kako sumnja u postignuti dogovor između premijera Pahora i Jadranke Kosor. "Ako je Pahor postigao neosporni teritorijalni dodir Slovenije s morem, onda Hrvati nemaju nikakv razlog da bi čekali na ulazak u EU i tek nakon toga počeli razgovarati o granici. U tom slučaju, sutra možemo izabrati svoje arbitre i započeti pregovore o granici, pa ćemo do trenutka kad Hrvatska uđe u EU znali gdje je granica", smatra Jerovšek.

No, za Jerovšeka to nije slučaj. Stoga upozorava na pravne zaplete koji bi se mogli dogoditi u arbitraži o granici. "Naš predsjednik vlade Pahor nije imao dovoljno razuma da shvati da ga Kosor vodi žednog preko vode. Sa sporazumom nismo postigli ništa osim da će treći odlučivati o nečemu. Sve ovisi o arbitrima. Hrvatski pravnici izričito ističu da se sporazum dijeli na točke A, B i C, kako bi istaknuli da mi nemamo teritorijalni dodir", dodao je Jerovšek. "Kalvarija je za ove ljude tek započela."

Zabrinjava ga rascijepljenost Slovenaca i smatra da će to dovesti do sporova i trauma. "Sporazum je napisan tako da Slovenci i Hrvati dijele bivši slovenački teritorij. Pitanje je koliko je Piranskog zaljeva slovenačko ili hrvatsko. Na arbitraži će se razgovarati o slovenačkom teritoriju", uveren je ustavni sudac.

Nešto drugačije mišljenje ima politički analitičar Vlado Miheljak. On smatra da je Janez Janša napravio nekoliko ključnih grešaka tijekom predreferendumske kampanje i to je rezultiralo prihvaćanjem arbitražnog sporazuma. "Mislim da je počeo pretjerivati. U posljednjem sučeljavanju Pahor je upitao Janšu što bi on napravio i želio, a on je odgovorio – Savudriju. Svaki razuman čovjek zna da 25. 6. 1991. Savudrija nije bila slovenačka", ističe Miheljak te upozorava kako bi rezultat referenduma bio znatno drugačiji da je odaziv bio manji. On osobno smatra da je sporazum pozitivna stvar. "Mislim da Slovenija bolju ponudu nikada neće dobiti. Ukoliko Slovenija dobije više, kao što joj pripada po međunarodnom pravu, to je uspjeh. A dobiti će više, to uopće nije upitno", smatra Miheljak.

Agencija Hina izvjestila je da je Daniel Srb, predsjednik Hrvatske stranke prava (HSP) i saborski zastupnik, ocijenio da je nedavna izjava belgijskog premijera Iva Leterma "da Hrvatska prije ulaska u EU mora urediti granicu sa BiH, Crnom Gorom i Srbijom, praktično poziv tim zemljama da postave Hrvatskoj nemoguće uvjete, jer je očito želja da se kroz to otvori nova blokada Hrvatskoj u procesu ulaska u EU".

Martina Čizmić

Iz istog broja

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu