Meridijani

Beč

Još nema razloga za paniku

Baš je gadan taj grip. Kao da zima i s njom povezana sezonska infektivna oboljenja nisu dovoljno dugo trajala; kao da svetu nije dovoljno što ima posla sa ekonomskom krizom koja nam skida puter sa hleba – sad još i virus, koji otima jednu od najomiljenijih namirnica čovečanstva. Pa se još prenosi i na ljude, na koje su kinule zaražene svinje – te dalje na druge ljude. Na kraju, možda zaista predstoji svetska pandemija, svi smo pogođeni, možda smo u smrtnoj opasnosti. Ali takav scenario eskalacije je – bar sa današnjeg stanovišta – besmislica.

"Strah od gripa ubice", kako je glasio naslov lista "Austria", nadasve je preteran. Jeste da je smesta pala cena nafte, pali su kursevi akcija avio-kompanija i putničkih agencija, ali to više može da se shvati kao simbol bolešljive i hipohondrične svetske privrede, nego kao reakcija na bolesno čovečanstvo. Istina, virus se već proširio preko globusa, ali to u vreme nadzvučnih letelica i "globalnog sela" ne može nikog da iznenadi. Eksperti, na primer, smatraju da je pozitivno da u SAD, Kanadi i Španiji do ovog časa niko nije umro – to nagoveštava da smrtni slučajevi u Meksiku imaju neke veze i sa socijalnom bedom.

Skeptici će se zamisliti nad činjenicom što političari na celom svetu od Baraka Obame do ministra zdravlja Austrije Alojza Štegera upozoravaju da ne treba "paničiti". To može i da se promeni, takođe je verovatno da će se izdati upozorenje da se ne putuje u Meksiko, pa ipak: komesarka za zdravstvo Evropske unije Andrula Vasiliku govori o "globalnom izazovu" – a to i jeste, ni više, ni manje.

Setimo se šta je bilo pre tri godine sa ptičjim gripom: tada su vlasti pretnju nazvali malom, da bi morale da se koriguju posle dva dana. Reakcije: (nepotrebni) strah i (opravdana) sumnjičavost stanovništva. Toga su sad hteli da nas poštede. Očigledno su sada pokušali da sve urade drugačije – i to sa vidljivim efektom.

Na kolektivnu psihu očigledno jače utiče što je kod svinjskog gripa reč o kolektivnoj pretnji koja dolazi od životinja koje su nam drage kao hrana i ljudi koje možda volimo (u Meksiku upozoravaju da se ne treba ljubiti). Istovremeno, mere opreza, koje preporučuju domaće vlasti, čine se baš minimalnim: da peremo ruke, da ne kijamo nikom u lice, da razmislimo pre nego što ćemo nekuda leteti.

To sve otvara mogućnosti farmaceutskoj industriji: već se govori o što bržem razvoju domaćih vakcina. Valja poći od pretpostavke da će ljudi, kao u vremena ptičjeg gripa, i ovoga puta bunkerisati tablete tamiflua – iako se vlastima to zasada ne čini potrebnim.

Pre nego što se potpuno predamo strahu, kako od svinja tako i od ljudi, bacimo samo kratak pogled na berzanske izveštaje: kursevi farmaceutske industrije od ponedeljka rastu širom sveta.

petra štuiber, der standard

Iz istog broja

London

Uvrnuta nauka

Financial Times Germany

Berlin

Dajmler padau ponor gubitka

Spiegel Online

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu