Meridijani
Istanbul: Ubistvo zbog pogroma
Turska policija je u nedelju uhapsila maloletnika Oguna Samasta zbog sumnje da je ubio novinara jermenskog porekla Hranta Dinka (50), urednika časopisa "Agos". Slavni novinar je ubijen 19. januara kada je pogođen sa četiri metka ispred redakcije. Ovo ubistvo je izazvalo velike tenzije u turskoj javnosti, jer je Dink bio poznat kao veliki kritičar turskog nacionalizma. Često je pisao i govorio o diskriminaciji Jermena i genocidu nad ovim narodom počinjenim početkom XX veka u Otomanskom carstvu. Protiv Dinka je bilo podignuto više sudskih tužbi zbog "uvrede turskog identiteta", a stalno je bio izložen pretnjama. Njegovo ubistvo je izazvalo ulične proteste, reakcije evropskih zvaničnika i osude turskih političara, a jermenski patrijarh je proglasio 15-dnevnu žalost. Policija je na turskoj televiziji objavila fotografiju osumnjičenog počinioca, posle čega se policiji u gradu Samsunu javio otac 17-godišnjeg Oguna Samasta. Posle ove roditeljske dojave, dečak je uhapšen u autobusu kojim se vraćao iz Istanbula u rodni grad. Prema izjavi državnog tužioca, dečak je tokom ispitivanja priznao zločin.
Jangon: Dete iz džungle
Prošle nedelje je u severoistočnom Mjanmaru, nekadašnjoj Burmi, pronađena žena koja je 19 godina živela u džungli. Zbunjenu i uplašenu Rocom P’gijeng pronašao je jedan lokalni seljak koji je tokom obilaska svog imanja zapazio da mu neko krade pirinač iz torbe. Potom je organizovao hajku u kojoj su seljaci uspeli da uhvate divlju ženu. Rocom P’gijeng je kasnije indentifikovao njen otac, policajac u provinciji Ratanakiri, koji je lokalnim novinarima objasnio da je svoju kćerku prepoznao po crtama lica i ožiljku na leđima. Rocom P’gijeng je nestala 1988. godine, kada je kao osmogodišnja devojčica čuvala stoku i potom se nepovratno izgubila u džungli. Šef policije u oblasti Ojadao je medijima izjavio da se ne može pouzdano tvrditi da je pronađena osoba zaista Rocom P’gijeng, ali da je to verovatno ona. "Ona je polu žena, polu životinja", rekao je šef policije. Žena iz divljine danas ima 27 godina i sasvim je nenaviknuta na život među ljudima, spava tokom dana, noću je budna i što je najzanimljivije, ne ume da govori razumljivim jezikom.
Brisel: Porast razvoda
Više od 40 odsto brakova u Evropskoj uniji danas se završava razvodom. Prema podacima koje je prošle nedelje objavio Eurostat, evropska agencija koja svake nedelje objavljuje statistike o životu u Evropi, prosečna dužina braka u zemljama Evropske unije je 12,3 godine. Najviše razvoda ima u Češkoj, gde se dva od tri braka završavaju razvodom, a najmanje u Irskoj gde se razvodom završava svaki deseti brak. Prosečna dužina braka je povezana sa lokalnim običajima, a primećeno je da najmanje razvoda ima u zemljama gde je rasprostranjeno katoličanstvo. Građanski brakovi postoje u svim članicama Unije, a razvodi su zakonom dozvoljeni u svim zemljama osim Malte. U Francuskoj su razvodi omogućeni zakonom još 1791. godine, a u nekim zemljama Unije, kao što su Italija, Portugal, Španija i Irska, razvodi su dopušteni zakonom tek sedamdesetih i osamdesetih godina XX veka. Danas u braku najkraće žive Estonci, koji se u proseku razvode posle deset godina, a najduže Italijani, koji se prosečno razvode tek posle 15,8 godina.
Nju Delhi: Indija u svemiru
Posle velikog uzbuđenja koje je prošle nedelje izazvao vojni projekat u kome je Kina uspela da balističkom raketom sa Zemlje pogodi jedan svoj 20 godina star satelit, sa istoka je stigla još jedna vest o osvajanju svemira. Nakon prošlogodišnjeg neuspešnog lansiranja teškog satelita, Indija je sada krenula u intenzivno osvajanje kosmosa. Kako su saopštili zvaničnici Organizacije za istraživanje svemira Indije (ISRO), ova zemlja je ovladala tehnologijom koja obezbeđuje bezbedan povratak astronauta na Zemlju. Raketom indijske konstrukcije, 10. januara je u orbitu podignuta kapsula teška 500 kilograma, koja je 11 dana kružila oko planete, da bi se potom spustila na Zemlju, padajući na istočnu obalu Bengalskog zaliva. Posle ovog uspeha, Indija najavljuje nove misije, a ISRO je saopštio da će već naredne, 2008. godine, Indija poslati sondu bez ljudske posade na Mesec.