Meridijani

Meridijani

Irak: Novi teroristički napadi

Najmanje 125 ljudi je poginulo, dok je oko 200 njih ranjeno u samoubilačkom napadu u ponedeljak u iračkom gradu Hili, oko 100 kilometara južno od Bagdada. Napad je izveden ispred lokalne bolnice, a žrtve su uglavnom muškarci koji su čekali na lekarski pregled da bi se zaposlili u iračkim snagama bezbednosti. Posle napada pojavile su se pretpostavke da napad predstavlja odgovor na hapšenje polubrata Sadama Huseina, Sadavija Ibrahima Hasana. Smatra se da je on, sa još nekim bivšim članovima Sadamove Baas partije, upravljao ustankom protiv Amerikanaca u Iraku. Inače, ovo je najkrvaviji teroristički napad od parlamentarnih izbora u Iraku, održanih 30. januara, i jedan od najkrvavijih od svrgavanja Sadama Huseina.

Liban: Ostavka vlade

Posle dvonedeljnih protesta koji su usledili nakon ubistva bivšeg premijera i biznismena Rafika Haririja, libanska vlada sa prosirijskim premijerom Omarom Karameom na čelu podnela je ostavku. Time je ispunjen jedan od zahteva demonstranata koji, osim ostavke vlade, traže da se iz Libana povuku sirijske trupe, koje se tu nalaze još od početka građanskog rata 1975, kao i da se sprovede ozbiljna istraga o Haririjevom ubistvu. Demonstranti najavljuju da će se protesti nastaviti sve dok se sirijske trupe ne povuku iz Libana. Iako je u ponedeljak bila zakazana sednica parlamenta, na kojoj bi se glasalo o poverenju vladi i što bi, po opštem uverenju, vlada prošla bez problema (jer u parlamentu ima komotnu većinu), premijer je odlučio da podnese ostavku ne čekajući rezultate glasanja. Predsednik Libana Emil Lahud (takođe prosirijski orijentisan) prihvatio je ostavku i pozvao Karamea da ostane na čelu vlade do izbora nove. Tome se suprotstavila opozicija koja traži da prelazna vlada bude sastavljena od neutralnih ličnosti, koje se neće kandidovati na parlamentarnim izborima zakazanim za maj. Objavljujući svoju ostavku, Karame je izjavio da to čini za dobro libanskog naroda i pozvao sve da "budu strpljivi i izbegavaju da crpe svoju snagu iz inostranstva i tako dozvole da libanskim potrebama manipuliše aktuelni konflikt u arapskom svetu", aludirajući na pritisak koji SAD i Francuska vrše na Siriju da povuče svoje trupe iz Libana. Na vest o ostavci premijera, masa je zatražila i ostavku predsednika, kao i šefova obaveštajnih službi. Amerika je pozdravila povlačenje Karmea i ponovo zatražila da sirijska vojska i obaveštajci napuste Liban, u skladu sa rezolucijom 1559 Saveta bezbednosti, od septembra prošle godine. Međutim, sirijski predsednik Bašar el Asad izjavio je da "postoji cena za sirijsko povlačenje: rešavanje teritorijalnih sporova sa Izraelom". Velik broj Libanaca krivi Siriju za Haririjevo ubistvo.

Vatikan: Papa u teškom stanju

Poglavar Rimokatoličke crkve papa Jovan Pavle II (84) podvrgnut je prošlog četvrtka operaciji traheotomije u rimskoj bolnici "Đemeli". Vatikanski zvaničnici izjavili su da je operacija bila neophodna zbog otežanog disanja prouzrokovanog povratkom gripa. Nakon ohrabrujućih vesti neposredno posle operacije, izgleda da se papino stanje pogoršalo u poslednjih nekoliko dana.

Prema izjavama lekara, njegov oporavak će biti težak i dugotrajan. Zbog Parkinsonove bolesti, od koje papa boluje već deset godina, njegov imunitet je jako oslabio, tako da bi i najslabiji grip mogao da bude koban. Inače, ovo je već drugi put u poslednjih mesec dana da je papa hospitalizovan, a u nedelju se prvi put za vreme svog 27-godišnjeg službovanja na mestu poglavara nije obratio vernicima sa blagoslovom urbi et orbi. Vesti o papinom stanju ponovo su otvorile pitanja o tome da li on uopšte može još uvek da obavlja svoju dužnost, kao i o njegovom eventualnom povlačenju. Milioni vernika širom sveta svakodnevno se mole za papino zdravlje.

Iz istog broja

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu