Meridijani

Meridijani

Monrovija: Smrt na ulicama

Najmanje 90 osoba poginulo je prošlog ponedeljka u Monroviji, u brojnim eksplozijama granata i sve žešćim okršajima pobunjenika i snaga predsednika Čarlsa Tejlora, pričaju očevici i medicinski izvori. Ogorčeni stanovnici Monrovije izneli su najmanje 18 tela pred zgradu ambasade SAD, pošto je jedan projektil pogodio američki diplomatski kompleks preko puta ambasade, gde je najmanje 10.000 ljudi potražilo sklonište misleći da su tu bezbedni. Dva Liberijca koji su čuvali glavnu zgradu američke ambasade ranjeni su kada je jedan projektil pogodio američki diplomatski kompleks. Minobacačka vatra se začula kada su se naglo pojavili američki helikopteri, prevozeći marince čiji je zadatak bio da obezbede ambasadu SAD. Helikopteri su izbacili marince odevene u zelene maskirne uniforme i pancire, a potom su povezli između 25 i 30 stranaca, među kojima i neke novinare. U drugom kraju grada poginulo je 18 stanovnika zgrade koju je pogodio jedan projektil, izjaviuli su spasioci koji su došli na mesto eksplozije. Oko 4500 američkih mornara i marinaca dobili su naredbu da se približe obali Liberije, saopšteno je početkom sedmice u Vašingtonu. Predsednik Čarls Tejlor odlučio je da se povuče i da prihvati azil koji mu je ponudila Nigerija, ali samo pod uslovom da ta tranzicija bude obavljena pod kontrolom mirovnih trupa SAD. Američki predsednik Džordž Buš je, međutim, naglasio da će poslati američke trupe u Liberiju, samo pod uslovom da se Tejlor povuče.

Bagdad: Kršenje ljudskih prava

Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti Internešenel (AI) optužila je prošlog vikenda američku vojsku da "veoma ozbiljno" krši ljudska prava u Iraku. Amnesti tvrdi da je njihovim radnicima onemogućen pristup hiljadama Iračana, koji se, prema navodima te agencije, nalaze u zarobljeničkim centrima vojske SAD – bez ikakve optužnice, i to u "užasavajućim uslovima". Prema rečima predstavnice za štampu AI-a Judite Arenas Licea, pojedinim Iračanima bilo je naređeno da stoje pod letnjim suncem i po dva dana. Licea navodi da u zarobljeničkim centrima ne postoje odgovarajući sanitarni uslovi, a rodbina pritvorenih nema informacije o njihovom stanju. Američke trupe su u junu ubile jednog pritvorenika, tokom zatvorske pobune, kazala je Licea u izjavi datoj zapadnim novinarima. "Razočarani smo time što su ljudska prava korišćena kao izgovor za rat sa Irakom, a sada se ljudska prava Iračana krše", rekla je predstavnica za štampu AI-a, posebno istakavši uslove u nekada zloglasnom zatvoru Abu Garib iz vremena Sadama Huseina. Američka vojska nije reagovala na optužbe AI-a.

Barselona: Izgubljen Dali

Jedan konobar iz Barselone zaboravio je početkom ove nedelje u taksiju jedinstven primerak Alise u zemlji čuda koju je ilustrovao Salvador Dali i 13 gravira tog slikara, piše danas katalonski list "Vanguardija". Mladić je prošle srede za svog ujaka kolekcionara poneo dva dragulja španskog majstora: unikatno izdanje Alise u zemlji čuda iz 1969. sa Dalijevim ilustracijama i seriju od 13 gravira kojih u svetu ima samo četiri. Prema proceni stručnjaka, vrednost te serije dostiže 18.000 evra. Nagrada od 1000 evra ponuđena je poštenom nalazaču. Iz straha da mu neko ne ukrade vrednosti koje je nosio, mladić je odlučio da se preveze taksijem. Kada se vozilo zaustavilo, zakrčilo je saobraćaj, a nesrećni konobar je, ne želeći da privuče pažnju, hitro izašao iz automobila i zaboravio dragoceni paket. Stogodišnjica rođenja Salvadora Dalija biće obeležena iduće godine, a tokom proslave publici će biti predstavljeni i njegovi nepoznati i nestali radovi. Tim povodom biće organizovane i međunarodne izložbe. Prva među njima "Dali i kultura mase" biće otvorena u Barseloni, u januaru 2004. Postavka će zatim obići Madrid, Sankt Peterburg i Roterdam.

Iz istog broja

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu