Berlin
Obama se ulaguje ruskoj duši
Melem za ruske patriote: Za vreme sastanka na vrhu posvećenom razoružanju Moskva može da se oseća ravnopravnim partnerom SAD.
Dmitrij Medvedev je domaćin Kremlja. Pa ipak mu njegov kolega iz SAD Barak Obama, usred zlatne raskoši iz carskih vremena, prepušta pozornicu. Američki predsednik – navikao da u njega gleda ne samo Amerika nego i ceo svet – svesno se povlači. On govori koncentrisano, ozbiljno, uvek nastojeći da svojim prisustvom ne zaseni pomalo napetog Medvedeva.
Dok šefovi generalštabova dve zemlje potpisuju ugovor o saradnji dve oružane snage, Obama hvata za rame ruskog šefa države i nešto mu poverljivo šapuće. Nastup u Kremlju pre svega treba da demonstrira jedno: ovde razgovaraju dva ravnopravna partnera, koji zajedno određuju sudbinu sveta.
Dvojica šefova država, doduše, nisu mogli da stave svoje potpise pod novi, obavezujući ugovor o razoružanju, ali su sročili izjavu o nameri sa detaljno postavljenim ciljevima, koje Rusija i SAD žele da postignu. Sada bi za obojicu bilo teško da dozvole da propadnu budući pregovori, a da ne izgube obraz, pogotovu što je Obama izjavio da će do sporazuma doći još ove godine.
Ovih dana Rusiju ništa ne boli toliko kao gubitak statusa supersile, ako ne čak i velesile. Obama je umeo da se prilagodi tom osnovnom patriotskom osećanju većine Rusa. Svojim popuštanjem se ulagivao ruskoj duši.
Na kraju prvog dana Obamine posete pokazalo se da se američka strana trudi da ojača mladog, ruskog predsednika. Obama je na sav glas hvalio Medvedeva da je "profesionalan" i da "gleda pravo napred". Bivšeg predsednika i današnjeg premijera Vladimira Putina je, međutim, omalovažio: Putin kao da jednom nogom još stoji u prošlosti hladnog rata.
Međutim, Obamin kurs ne predstavlja iznenađenje. Bitan uticaj na njegovu strategiju ima njegov savetnik Michael McFaul, renomirani stručnjak za Rusiju i Evroaziju sa univerziteta Stenford i gromoglasni kritičar Putina. U intervjuu za SPIEGEL ONLINE McFault je marta 2008. godine rekao da stabilizaciju Rusije pod Putinom smatra mitom: "Putin je prosto izmislio priču da je demokratija devedesetih godina bila loša za zemlju, a njegov režim bolji." Rekao je i da je Medvedev bolja alternativa.
Istog mišljenja je očigledno i Obama. U toku konferencije za štampu sa Medvedevom rekao je da će se sa Putinom sresti u utorak na doručku. "Koliko ja shvatam, predsednik Medvedev je predsednik, a premijer Putin premijer", njih dvojica dele vlast u saglasnosti sa ruskim ustavom, i to "baš kako mi vlast delimo u Sjedinjenim Američkim Državama".
To je više lepa želja nego realistička procena. U Rusiji to niko ne veruje. Ispitivanje, koje je izvršio Centar Levada, pokazuje da samo dvanaest procenata upitanih smatra da Medvedev vrši realnu vlast u Rusiji.