Meridijani

Peking

IZAZIVANJE TENZIJA: Crni soko za Tajvan

Oružje za Tajvan

Kina je upozorila predsednika SAD na mogućnost narušavanja odnosa između dve supersile ukoliko se Barak Obama sastane sa tibetanskim duhovnim vođom dalaj-lamom. Predsednika Obamu je upozorio kineski zvaničnik, zadužen za protokolarna i državna pitanja uoči najavljene posete Americi kineskog predsednika Huo Đintaoa, najverovatnije u aprilu, i to već drugi put u razmaku od nekoliko dana različitim povodima. Uzrok prvog nezadovoljstva Kine jeste to što su SAD najavile planove o prodaji Tajvanu naoružanja vrednog 6,4 milijarde dolara.

Zu Veikun, izvršni zamenik štaba Ujedinjenog fronta za zapošljavanje Komunističke partije, saopštio je da bi bilo kakav sastanak američkog predsednika i dalaj-lame "ozbiljno ugrozio odnose dveju zemalja". Zu nije objasnio šta bi Kina mogla da preduzme tim povodom ukoliko do sastanka ipak dođe.

Ministar u kineskoj vladi Ma Zaoksu obratio se američkim kompanijama sa zahtevom da prestanu da promovišu ili da se uključuju u poslove prodaje oružja Tajvanu, kako bi se izbegle tenzije između Kine i Amerike. "Pojedine američke kompanije, koje ignorišu primedbe kineske vlade i odluče se da prodaju oružje Tajvanu bez obzira na upozorenje, suočiće se sa sankcijama." Kina je odlučila da zaustavi bilateralne vojne programe i razgovore o bezbednosti nakon što je Obamina administracija dala zeleno svetlo za prodaju novog paketa naoružavanja Tajvanu. Ma je upozorio da "ovaj potez SAD ozbiljno ugrožava kineske interese i dovodi u pitanje bilateralne veze i saradnju na nekim važnim regionalnim i međunarodnim poljima".

Obamina administracija odobrila je paket vredan 6,4 milijarde dolara za naoružavanje Tajvana, odnosno odobrila je prodaju projektila "patriot" kompanije Lockheed Martin i isporuku 60 helikoptera tipa "black hawk" kompanije Sikorsky Aircraft. To se nije dopalo Kini, ministar Ma kaže da su tim aktom povređeni ugovori između Kine i SAD, naročito onaj od 17. avgusta; prema njegovom mišljenju, ugrožena je nacionalna bezbednost Kine. Sjedinjene Američke Države obavezale su se Kominikeom izdatim 17. avgusta 1982. godine da neće sprovoditi politiku prodaje oružja Tajvanu, odnosno da će smanjiti prodaju oružja u ovom području.

Dalaj-lama, tibetanski vođa, čeka na audijenciju kod američkog predsednika od oktobra 2009. kada je prvi put najavljena pa odložena. Kina je vladala Tibetom do 1951. godine, nakon što je izgubila bitku u regionu Himalaja i proglasila dalaj-lamu vođom separatističke grupe.

Iz istog broja

Davos

Bankari na potezu

The Independent

Nikozija

Dve države, jedna vlast

Hurriyet Daily News

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu